Dağıstanın dargin “Kaytaq” tikməsi üzrə sərgi və ustad dərslər
Azərbaycan Xalça Muzeyində Dağıstanın tədqiqatçı-alimi Raisa İsmayılovanın şəxsi kolleksiyasından olan dargin Kaytaq tikmələrinin sərgisi açılmışdır. Sərgidə həm qədim (XVIII-XIX əsrlər), həm də bu texnikada işlənmiş müasir əsərlər təqdim olunur. Sərgi YUNESKO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyası, Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi və İCOM Azərbaycan Milli Komitəsi tərəfindən təşkil olunur.
Tədbirin açılışında Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin muzey sektorunun rəhbəri Azadə Hüseynova qeyd etdi ki, sərgi keçən il YUNESKO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyası və Azərbaycan Xalça Muzeyi tərəfindən hazırlanan “Azərbaycanın mədəni sərvəti” layihəsinin növbəti mərhələsidir.
Azərbaycan Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova qonaqları salamlayaraq vurğuladı ki, muzeydə bu tədbirin keçirilməsi təsadüfi deyil. Azərbaycanın ən qədim və yüksək inkişaf etmiş sahələrindən biri olan xalça sənəti nümunələrinin saxlandığı yer qədim sənət növlərinin dirçəlməsinə xidmət edən məkandır və hər zaman da belə olacaq.
Raisa İsmayılova öz kolleksiyasından olan nümunələri təqdim edərək söylədi ki, sərgidə kaytaq tikməsi ilə yanaşı, usişin tikmələri də nümayiş olunur. Usişin – Dağıstan tikmə növüdür, sayının azlıq təşkil etməsi səbəbindən kaytaq tikməsinə nisbətən az öyrənilmişdir. Qorunub saxlanılan nüsxələrin belə az sayda olması onların məişətdə xüsusi istifadəsi ilə əlaqədardır. Onlardan ilk növbədə gərdək pərdəsi, sonralar isə cənazə örtüyü kimi istifadə olunurdu. Beləliklə, olduqca sadə şəkildə hazırlanan usişin tikməsi uzun müddətdir ki, nadir bir tikmə növünə çevrilmişdir.
Azərbaycan Xalça Muzeyinin Elmi bərpa və ənənəvi toxuculuq texnologiyaları üzrə direktor müavini Yalçın Səlimov bildirdi ki, sərginin layihəsi kaytaq və usişin tikmə texnikası üzrə seminarlar və ustad dərslərinin təşkilindən ibarətdir. Bu cür tədbirlərin keçirilməsində məqsəd keçmiş sənət nümunələrini canlandırmaq, onlara ikinci həyat verməkdir.
Raisa İsmayılova tərəfindən Azərbaycan Xalça Muzeyində keçirilən seminar və ustad dərsləri 21 sentyabr tarixinədək davam edəcək. Muzeyin direktoru Şirin Məlikovanın verdiyi məlumata görə, tikmə sənəti üzrə təcrübəsi olan, eləcə də onların bərpası və mühafizəsi ilə məşğul olan 28 nəfər seminar və ustad dərslərində iştirak üçün qeydiyyatdan keçib.
Sərgidə vaxtilə körpələr və gəlinlər tərəfindən amulet kimi istifadə olunan kaytaq pannosu, usişin tikməli örtük və müasir Dağıstan müəlliflərinin əsərləri nümayiş olunur. Müasir müəlliflər əllə boyadılmış ipək saplardan müxtəlif parçalar üzərində Raisə İsmayılovanın eskizləri və ya özlərinə məxsus rəsmlər əsasında müxtəlif kompozisiyaları yaradırlar. Onların əsərləri bu növ tikmə nümunələrinin yenidən yaradıcı şəkildə hazırlandığını nümayiş etdirir.

Выставка и мастер-классы по даргинской «кайтагской» вышивке из Дагестана
В Азербайджанском музее ковра открылась выставка даргинской кайтагской вышивки из частной коллекции дагестанского ученого и исследователя Раисы Исмайловой, включающей как старинные (XVIII – XIX вв.), так и современные работы в этой технике. Выставка организована Национальной комиссией Азербайджанской Республики по делам ЮНЕСКО, Министерством культуры и туризма Азербайджанской Республики и Национальным комитетом ИКОМ Азербайджана.
Как подчеркнула, выступая на вернисаже, заведующая музейным сектором Министерства культуры и туризма Азада Гусейнова, это – очередной этап стартовавшего в прошлом году проекта «Культурное наследие Азербайджана», разработанного Национальной комиссией Азербайджанской Республики по вопросам ЮНЕСКО и Азербайджанским музеем ковра.
Директор Азербайджанского музея ковра Ширин Меликова, приветствуя гостей, отметила, что проведение данного мероприятия именно в этом музее не случайно. Хранилище произведений ковроткачества – одного из самых древних и высокоразвитых видов народного искусства Азербайджана – может и должно служить площадкой для возрождения старинных ремесел.
Раиса Исмайлова, презентуя выставку предметов из своей коллекции, сообщила, что помимо кайтагской вышивки, здесь выставлена также усишинская – а этот вид дагестанской вышивки гораздо менее изучен, чем кайтагская, ввиду ее крайней малочисленности. Столь небольшое количество сохранившихся экземпляров связано со спецификой использования предметов с данной вышивкой – они служили своей хозяйке сначала свадебным покрывалом, а потом погребальной пеленой. Таким образом, усишинская вышивка, будучи достаточно простой в исполнении, тем не менее давно уже стала большой редкостью.
Ялчин Салимов, заместитель директора по вопросам научной реставрации и консервации и традиционных технологий ткачества Азербайджанского музея ковра, сообщил, что проект выставки включает в себя проведение семинаров и мастер-классов по кайтагской и усишинской вышивке. «Цель подобных мероприятий – оживить уходящие в прошлое виды искусства, дать им второе рождение», – сказал он.
Семинары и мастер-классы под руководством Раисы Исмайловой в Азербайджанском музее ковра будут идти до 21 сентября. Как сообщила директор музея Ширин Меликова, на них записалось 28 человек. Это, в основном, люди, уже имеющие опыт в вышивке, а также в реставрации и консервации таких изделий.
На выставке экспонируется несколько десятков работ. Это и традиционные кайтагские панно, используемые в свое время, в частности, как обереги для младенцев и невест, и усишинские покрывала с вышивкой, и работы современных дагестанских авторов. Современные авторы выполняют композиции на различных материалах при помощи шелковых ниток окрашенных вручную, по эскизам Раисы Исмайловой, а также по собственным рисункам. Их работы представляют собой творческую переработку традиций этого вида вышивки.