Dağıstanın dargin “Kaytaq” tikməsi üzrə sərgi və ustad dərslər
Azərbaycan Xalça Muzeyində Dağıstanın tədqiqatçı-alimi Raisa İsmayılovanın şəxsi kolleksiyasından olan dargin Kaytaq tikmələrinin sərgisi açılmışdır. Sərgidə həm qədim (XVIII-XIX əsrlər), həm də bu texnikada işlənmiş müasir əsərlər təqdim olunur. Sərgi YUNESKO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyası, Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi və İCOM Azərbaycan Milli Komitəsi tərəfindən təşkil olunur.
Tədbirin açılışında Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin muzey sektorunun rəhbəri Azadə Hüseynova qeyd etdi ki, sərgi keçən il YUNESKO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyası və Azərbaycan Xalça Muzeyi tərəfindən hazırlanan “Azərbaycanın mədəni sərvəti” layihəsinin növbəti mərhələsidir.
Azərbaycan Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova qonaqları salamlayaraq vurğuladı ki, muzeydə bu tədbirin keçirilməsi təsadüfi deyil. Azərbaycanın ən qədim və yüksək inkişaf etmiş sahələrindən biri olan xalça sənəti nümunələrinin saxlandığı yer qədim sənət növlərinin dirçəlməsinə xidmət edən məkandır və hər zaman da belə olacaq.
Raisa İsmayılova öz kolleksiyasından olan nümunələri təqdim edərək söylədi ki, sərgidə kaytaq tikməsi ilə yanaşı, usişin tikmələri də nümayiş olunur. Usişin – Dağıstan tikmə növüdür, sayının azlıq təşkil etməsi səbəbindən kaytaq tikməsinə nisbətən az öyrənilmişdir. Qorunub saxlanılan nüsxələrin belə az sayda olması onların məişətdə xüsusi istifadəsi ilə əlaqədardır. Onlardan ilk növbədə gərdək pərdəsi, sonralar isə cənazə örtüyü kimi istifadə olunurdu. Beləliklə, olduqca sadə şəkildə hazırlanan usişin tikməsi uzun müddətdir ki, nadir bir tikmə növünə çevrilmişdir.
Azərbaycan Xalça Muzeyinin Elmi bərpa və ənənəvi toxuculuq texnologiyaları üzrə direktor müavini Yalçın Səlimov bildirdi ki, sərginin layihəsi kaytaq və usişin tikmə texnikası üzrə seminarlar və ustad dərslərinin təşkilindən ibarətdir. Bu cür tədbirlərin keçirilməsində məqsəd keçmiş sənət nümunələrini canlandırmaq, onlara ikinci həyat verməkdir.
Raisa İsmayılova tərəfindən Azərbaycan Xalça Muzeyində keçirilən seminar və ustad dərsləri 21 sentyabr tarixinədək davam edəcək. Muzeyin direktoru Şirin Məlikovanın verdiyi məlumata görə, tikmə sənəti üzrə təcrübəsi olan, eləcə də onların bərpası və mühafizəsi ilə məşğul olan 28 nəfər seminar və ustad dərslərində iştirak üçün qeydiyyatdan keçib.
Sərgidə vaxtilə körpələr və gəlinlər tərəfindən amulet kimi istifadə olunan kaytaq pannosu, usişin tikməli örtük və müasir Dağıstan müəlliflərinin əsərləri nümayiş olunur. Müasir müəlliflər əllə boyadılmış ipək saplardan müxtəlif parçalar üzərində Raisə İsmayılovanın eskizləri və ya özlərinə məxsus rəsmlər əsasında müxtəlif kompozisiyaları yaradırlar. Onların əsərləri bu növ tikmə nümunələrinin yenidən yaradıcı şəkildə hazırlandığını nümayiş etdirir.

Exhibition and Master classes on the Dargin Kaitag embroidery from Dagestan
In the Azerbaijan Carpet Museum, an exhibition of Dargin Kaitag embroidery from private collection of Dagestan scientist-researcher Raisa Ismayilova was opened. The exhibition consists both of ancient (17th ‒ 19th centuries) and modern works made in this technique. The exhibition is organized by the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO, the Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan and the Azerbaijan National Committee of ICOM.
Azada Huseynova, the Head of the Museum Sector of the Ministry of Culture and Tourism mentioned that this is the next stage of the Cultural Wealth of Azerbaijan project launched last year and developed by the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO and Azerbaijan Carpet Museum.
Shirin Melikova, the Director of the Azerbaijan Carpet Museum noticed that the holding of this event precisely in this museum is not accidental. The storage of carpet weaving works – one of the most ancient and highly developed types of Azerbaijani folk art – can and ought to serve as a platform for the revival of ancient crafts.
Presenting the exhibition consisting of her own collection, Raisa Ismayilova said that in addition to the kaitag embroidery, here was exhibited also usishin embroidery – type of Dagestan embroidery which is less researched than kaitag, because of its paucity. Such a small number of surviving copies is associated with the specific use of objects with this embroidery. At first they served their hostess as a wedding veil, and then as a burial shroud. Thus, usishin embroidery, being simple enough in execution, has long become a rarity.
Yalchin Salimov, Deputy Director of Scientific Restoration and Conservation and Traditional Weaving Technologies of the Azerbaijan Carpet Museum, reported that the exhibition’s project included conducting seminars and master classes on kaitag and usishin embroidery. “The purpose of such events is to revive old art, give it a second birth,” he said.
Seminars and master classes will be held until September 21 in the Azerbaijan Carpet Museum under the direction of Raisa Ismayilova. As informed the Director of the Azerbaijan Carpet Museum Shirin Melikova, 28 people have registered on these master classes.
At the exhibition are presented several dozen works. These are also the traditional kaitag panels, which were used as the amulets for babies and brides, usishin blankets with embroidery and works of modern Dagestan authors. Modern authors make compositions on various materials using the hand-dyed silk threads, based on the sketches of Raisa Ismayilova, or on their own paintings. Their works represent a creative reworking of the traditions of this type of embroidery.