Bişkekdə “Azərbaycanın sənət incilərində yaşayan milli irsi” sərgisi açılıb
Aprelin 21-də Qırğızıstan Milli İncəsənət Muzeyində Azərbaycan Mədəniyyəti Günləri çərçivəsində “Azərbaycanın sənət incilərində yaşayan milli irsi” adlı sərginin açılışı olub. Mərasimdə Azərbaycan Respublikası mədəniyyət naziri Adil Kərimli, Qırğızıstanın mədəniyyət, informasiya, idman və gənclər siyasəti nazirinin birinci müavini Gülbara Abdıkalıkova, Azərbaycanın Qırğızıstandakı səfiri Lətif Qəndilov, eləcə də İran, Pakistan və Özbəkistanın Qırğızıstandakı səfirləri və iki ölkənin mədəniyyət xadimləri, digər qonaqlar iştirak ediblər. Azərbaycan mədəniyyət nazirinin müavini Murad Hüseynov və qırğızıstanlı həmkarı Gülbara Abdıkalıkova çıxış edərək mədəniyyət günlərinin əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Sərginin rəmzi açılışını bildirən lent kəsildikdən sonra Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Əminə Məlikova “Xalça və qurama sərgisi” bölməsində yer alan eksponatlar haqqında qonaqlara ətraflı məlumat verib.
Qeyd edək ki, burada Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin fondunda, həmçinin şəxsi kolleksiyalarda yer alan XIX əsrdən müasir zamanadək tarixi dövrü əhatə edən xovlu, xovsuz xalçalar, xalça məmulatları, bədii metal, tikmə nümunələri, həmçinin Xalq rəssamı Eldar Mikayılzadənin və qurama ustası Xalidə

Exhibition National Heritage Living in the Masterpieces of Azerbaijani Art is open in Bishkek
On April 21, the Kyrgyz National Museum of Fine Arts named after Gapar Aitiev held the opening ceremony of the exhibition National Heritage Living in the Masterpieces of Azerbaijani Art organized within the framework of the Days of Azerbaijani Culture in Kyrgyzstan. Adil Karimli, Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan, Gulbara Abdikalikova, First Deputy Minister of Culture, Information, Sports and Youth Policy, Latif Gandilov, the Ambassador of Azerbaijan to Kyrgyzstan, as well as ambassadors of Iran, Pakistan and Uzbekistan to Kyrgyzstan and cultural figures of Azerbaijan and Kyrgyzstan and other ditinguished guests participated in the event. Murad Huseynov, Deputy Minister of Culture and his Kyrgyz counterpart Gulbara Abdikalikova delivered speeches where they underlined significance of the Days of Azerbaijani Culture in Kyrgyzstan.
Following the symbolic ribbon-cutting ceremony of opening of the exhibition, Amina Melikova, the Director of the Azerbaijan National Carpet Museum, provided the guests with detailed information about the exhibits presented in the Carpet and Patchwork Exhibition section.
It should be noted that the exhibition features pile and flat-woven carpets, carpet products, artistic metalwork, embroidery samples dating from the 19th century to the present day, preserved in the collection of the Azerbaijan National Carpet Museum and private collections. The exhibition also displays handmade works by People’s Artist Eldar Mikayilzade and patchwork master Khalida Nasirova.