Serbiyanın Belqrad Etnoqrafiya Muzeyində “Əvəzolunmayan dəyərlər” sərgisi
Azərbaycan və Serbiya Respublikaları arasında ictimai-siyasi əlaqələri olduğu kimi mədəniyyət sahəsində də geniş işbirliyi var. Azərbaycan Xalça Muzeyi ilə Belqrad Etnoqrafiya Muzeyi arasında muzey işinin inkişafı və mədəni irsin qorunması sahəsində beş illik əməkdaşlıq memorandum imzalanıb. Bu memoranduma əsasən 2016-cı ilin oktyabr ayında Azərbaycan Xalça Muzeyində Belqrad Etnoqrafiya Muzeyinin ecazkar eksponatlarından ibarət Pirot kilimlərindən ibarət sərgi keçirilmişdir.
Həmin əməkdaşlığın davamı olaraq, 1 iyun 2017-ci il tarixində Serbiyanın Belqrad Etnoqrafiya Muzeyində “Əvəzolunmayan dəyərlər” adlı sərginin açılış mərasimi keçirildi. Sərgi bu il Azərbaycan Xalça Muzeyinin 50 illik yubileyinə həsr olunmuş silsilə tədbirlər çərçivəsində təşkil olunub. Sərginin kuratoru Azərbaycan Xalça Muzeyinin direktoru, İCOM Azərbaycan Milli Komitəsinin sədri, Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının dosenti, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Şirin Məlikova, sərginin dizayneri isə tanınmış avstriyalı memar Kristian Şturmingerdir.
Açılış mərasimində Serbiya Respublikasının Mədəniyyət və İnformasiya Nazirliyinin, digər dövlət qurumlarının, Serbiya ictimaiyyətinin və diplomatik korpusun nümayəndələri, Belqradda fəaliyyət göstərən Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin, Serbiya-Azərbaycan Ticarət Palatasının və Serbiya-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin rəhbərliyi və üzvləri, Serbiyada yaşayan, çalışan və təhsil alan azərbaycanlılar və KİV nümayəndələri iştirak edib.
Tədbirdə çıxış edən Belqrad Etnoqrafiya Muzeyinin direktoru xanım Miryana Menkoviç, Azərbaycan Xalça Muzeyinin direktoru xanım Şirin Məlikova, Azərbaycanın Serbiyadakı Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru xanım Zərifə Əlizadə, Serbiya Respublikasının Mədəniyyət və İnformasiya Nazirliyinin nümayəndəsi Azərbaycan-Serbiya mədəni əməkdaşlığından bəhs edərək, Serbiyanın Pirot kilimlərinin ötən il Bakıda, Azərbaycanın xalça muzeyinin eksponatlarının isə bu il Belqradda nümayiş etdirilməsinin bu əməkdaşlığa töhvə verdiyini, xalqlarımızın yaxınlaşmasına və mədəniyyətlərimizdə olan oxşarlıq və fərqliliklərlə tanış olmasına xidmət etdiyini bildirmişlər.
47 ədəd eksponatdan ibarət “Əvəzolunmayan dəyərlər” sərgisində XIX-XX əsrlərə aid xovsuz və xovlu xalçalar, xalça məmulatları, görkəmli xalçaçı-rəssam, xalça elminin və Azərbaycan Xalça Muzeyinin banisi Lətif Kərimovun müəllif xalçaları, eyni zamanda XIX əsrə aid misgərlik, bədii tikmə və milli geyim nümunələri də təqdim olunur. Üç vitrin üzrə nümayiş olunan xalçaların əhalinin müxtəlif təbəqələrinin həyatındakı gündəlik rolu və mənəvi estetik aspekti tərənnüm edilir.
Tədbir zamanı Azərbaycanın Serbiyadakı Səfirliyinin və Mədəniyyət Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə serb və azərbaycanlı musiqiçilərin ifasında Azərbaycanın xalq mahnısı, Tofiq Quliyevin mahnıları və Bayatı-Şiraz muğamı səsləndirilib.
İyul ayının 1-dək davam edəcək sərginin açılış mərasimi və zəngin mədəniyyətimizin incisi olan qədim xalça nümunələrimiz serb ictimaiyyəti tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb. Tədbir Serbiya KİV-də işıqlandırılıb.
***
2 iyun tarixində Belqrad Etnoqrafiya Muzeyində “Dünyada ilk xalça muzeyinin yarım əsrlik yubileyi” adlı mühazirə keçirildi. Mühazirəçi Azərbaycan Xalça Muzeyinin direktoru, İCOM Azərbaycan Milli Komitəsinin sədri, Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının dosenti, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Şirin Məlikova idi. Mühazirədə Belqrad İncəsənət Universitetinin Dizayn fakültəsinin və Belqrad İncəsənət Akademiyasının tələbələri, rəssamlar və Belqrad muzeylərinin əməkdaşları iştirak etdilər.
Mühazirədə Azərbaycan Xalça Muzeyinin tarixi, onun əsas fəaliyyəti, kolleksiyaları və təhsil proqramları haqqında ətraflı məlumat verildi. Şirin xanım muzeyin kolleksiyalarının təhlilini verdi, xalça sənəti, xalçaları bəzəyən naxışlarla bağlı dinləyicilərin suallarını cavablandırdı. Mühazirədə Azərbaycan Xalça Muzeyinə yeni hədiyyə olunan, işğal olunmuş ərazilərdən qaytarılan Qarabağ xalçası haqqında məlumat təqdim olundu.
Mühazirə zamanı bu ilin oktyabr ayında keçiriləcək Azərbaycan Xalçası üzrə V Beynəlxalq Simpozium və onun çərçivəsində təşkil olunacaq xalça turu haqqında ətraflı məlumat verildi.

Exhibition Abiding Values
Between the Republics of Azerbaijan and Serbia are social and political relations, as well as wide cooperation in the field of culture. The Azerbaijan Carpet Museum and the Ethnographic Museum in Belgrade signed a five-year Memorandum of Cooperation in the areas of museum activities and the safeguarding of cultural heritage. Due to the Memorandum, at the Azerbaijan Carpet Museum was held an exhibition of marvelous Pirot kilims from the collection of Ethnographic Museum in Belgrade on October 2016.
In continuation of the cooperation, on June 1, 2017, an opening ceremony of the Abiding Values exhibition was held in the Ethnographic Museum in Belgrade. The exhibition is organized within a series of events dedicated to the 50th anniversary of the Azerbaijan Carpet Museum. The exhibition is curated by Dr. Shirin Melikova, Director of the Azerbaijan Carpet Museum, President of the ICOM Azerbaijan National Committee, docent of the Azerbaijan State Academy of Fine Arts and designed by a well-known Austrian architect Christian Sturminger.
The opening ceremony were attended by the representatives of the Ministry of Culture and Information of the Republic of Serbia, other high-ranking state and governmental officials, the Serbian society, diplomatic corps in Belgrade; Directors and members of the Azerbaijan Cultural Center in Belgrade, Azerbaijan-Serbia Trade Chamber, and Serbian-Azerbaijani Friendship Society, as well as Azerbaijanis living, working and studying in Serbia, and mass media representatives.
Dr. Mirjana Menković, Director of the Ethnographic Museum in Belgrade, Dr. Shirin Melikova, Director of the Azerbaijan Carpet Museum, Mrs. Zarifa Alizade, Director of the Azerbaijan Cultural Center in Belgrade, and representative of the Ministry of Culture and Information of the Republic of Serbia had speeches. They said that the exhibitions of the Serbian Pirot kilims in Baku in last year and exhibits of the Azerbaijan Carpet Museum in Belgrade contributed to this cooperation and led approchement of our peoples and met similarities and differences in our cultures.
The Abiding Values exhibition of 47 exhibits demonstrate flat-woven carpets, carpets products, and pile carpets from the 19th ‒ early 20th centuries, author carpets of the outstanding scientist and artist, the founder of the carpet weaving science and the founder of the Carpet Museum, Latif Karimov, as well as 19th-century copper products, embroidery and traditional costume. Three showcases feature the role of carpet in a daily life of the population, its importance in the spiritual and aesthetic aspects.
During the event, Azerbaijani folk song, Tofig Guliyev’s songs and Mugham Bayati-Shiraz were performed by Serbian and Azerbaijani musicians.
The Abiding Values exhibition was met with great interest by Serbian people and the opening ceremony was announced in Serbian Media and TV channels.
The Abiding Values exhibition will last until 1 July.
On June 2, at the Ethnographic Museum in Belgrade in the framework of the exhibition the 50th Anniversary of the First Carpet Museum in the World lecture was held. The lecture was read by Dr. Shirin Melikova, Director of the Azerbaijan Carpet Museum, President of the ICOM Azerbaijan National Committee, docent of the Azerbaijan State Academy of Fine Arts. Students and lecturers of the Design Faculty of the University of Arts in Belgrade, Academy of Fine Arts in Belgrade, artists, and representatives of the Belgrade museums attended the lecture.
At the lecture, Dr. Melikova told about the history of the Azerbaijan Carpet Museum, its main activities, collections, and educational programs. She gave an analysis of the collections, answered to the questions of the listeners about carpet weaving art and ornaments, which adorned the carpets. She also presented to the public the unique carpet of the Karabakh carpet weaving group that was returned back from the occupied territories of Azerbaijan.
At the lecture was announced upcoming 5th International Symposium on Azerbaijani Carpets and carpet-tour organized in the frame of this symposium.