“Macarıstanda toxuculuq” sərgisi
Cari ilin 17 mart tarixində Azərbaycan Xalça Muzeyində “Macarıstan Günləri” layihəsi çərçivəsində “Macarıstanda toxuculuq” adlı qobelen sərgisinin açılış mərasimi keçirildi. Bu layihə Azərbaycan Respublikasının Birinci Vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın himayəsi ilə Macarıstanın ölkəmizdəki səfirliyi və Heydər Əliyev Fondu arasındakı əməkdaşlıq çərçivəsində keçirildi.
Açılış mərasimində Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Naziri Əbülfəs Qarayev, Macarıstanın Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri İmre Laslotski və Macarıstanın İnsan Resursları Nazirliyinin mədəniyyət işləri üzrə müşaviri Peter Hoppal çıxış etdilər. Sərginin kuratoru Hedi Sepeş qonaqların diqqətinə çatdırdı ki, sərgidə qobelen sənətinin keçmişini və gələcəyini əks etdirən dünya şöhrətli, təsviri və tətbiqi incəsənət sahələri üzrə mükafatlara layiq görülmüş 18 macar sənətkarının işləri təqdim olunur. Burada Edit Baloq, Ester Beny, Beata Hosler, İbolya Hed, Erjebet Katona Sabo və başqalarının həm ənənələrə söykənən, həm də müasir üslubda hazırladıqları qobelen nümunələri sərgilənir.

Exhibition “Woven in Hungary”
On March 17, 2017 the opening ceremony of the tapestry exhibition Woven in Hungary was held at the Azerbaijan Carpet Museum within the framework of the project Hungarian Days. The project was held within the cooperation between the Embassy of Hungary to the Republic of Azerbaijan and Heydar Aliyev Foundation under the auspices Mehriban Aliyeva, First Vice-president of the Republic of Azerbaijan.
At the ceremony Abulfas Garayev, Minister of the Culture and Tourism of the Republic of Azebaijan; Imre Lastosky, Ambassador of Hungary to the Republic of Azerbaijan, and Peter Hoppal, Secretary of Cultural Affairs of the Ministry of Human Resources of Hungary made speeches. Hedi Sepesh, curator of the exhibition said that at the exhibition were displayed 18 outstanding Hungarian tapestry artists’ works which featured past and future of the Tapestry Art. These samples were woven in both traditional and modern techniques by tapestry artists, such as Edit Balog, Ester Beny, Beata Hosler, Ibolya Hed, Erjebet Katona Sabo and others.