“Macarıstanda toxuculuq” sərgisi
Cari ilin 17 mart tarixində Azərbaycan Xalça Muzeyində “Macarıstan Günləri” layihəsi çərçivəsində “Macarıstanda toxuculuq” adlı qobelen sərgisinin açılış mərasimi keçirildi. Bu layihə Azərbaycan Respublikasının Birinci Vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın himayəsi ilə Macarıstanın ölkəmizdəki səfirliyi və Heydər Əliyev Fondu arasındakı əməkdaşlıq çərçivəsində keçirildi.
Açılış mərasimində Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Naziri Əbülfəs Qarayev, Macarıstanın Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri İmre Laslotski və Macarıstanın İnsan Resursları Nazirliyinin mədəniyyət işləri üzrə müşaviri Peter Hoppal çıxış etdilər. Sərginin kuratoru Hedi Sepeş qonaqların diqqətinə çatdırdı ki, sərgidə qobelen sənətinin keçmişini və gələcəyini əks etdirən dünya şöhrətli, təsviri və tətbiqi incəsənət sahələri üzrə mükafatlara layiq görülmüş 18 macar sənətkarının işləri təqdim olunur. Burada Edit Baloq, Ester Beny, Beata Hosler, İbolya Hed, Erjebet Katona Sabo və başqalarının həm ənənələrə söykənən, həm də müasir üslubda hazırladıqları qobelen nümunələri sərgilənir.

Выставка "Ткачество в Венгрии"
17 марта 2017 года в Азербайджанском музее ковра в рамках проекта "Дни Венгрии" состоялась церемония открытия выставки "Ткачество в Венгрии". Данный проект был осуществлен под покровительством Первого Вице-президента Азербайджанской Республики Мехрибан Алиевой, в рамках сотрудничества посольства Венгрии в Азербайджане и Фонда Гейдара Алиева.
Церемония сопровождалась выступлениями министра культуры и туризма Азербайджанской Республики Абульфаса Караева, чрезвычайного и полномочного посла Венгрии в Азербайджанской Республике Имре Ласлоцки, а также государственного секретаря Министерства человеческих ресурсов Венгрии по делам культуры Петера Хоппала. Куратор выставки Хеди сепеш отметила, что на выставке представлено 18 всемирно известных произведений венгерских мастеров, получивших награды в области изобразительного и прикладного искусства, отражающих прошлое и будущее искусства гобелена. Здесь экспонируются работы Эдит Балог, Эстэр Бени, Беаты Хослер, Ибольи Хед, Эржебет Катона Сабо и других мастеров, опирающиеся на традиции и в то же время изготовленные в современном стиле.