Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin pərdəarxası
Bu gün tarixi yaddaşımız, milli sərvətimiz, keçmişimizin aynası olan xalçaların ən zəngin kolleksiyalarının qorunub saxlandığı qədim sənətin müasir məkanı – Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi ölkəmizin ən çox ziyarət edilən aparıcı mədəniyyət ocaqlarından biridir. Sevindirici faktdır ki, hər il on minlərlə insan təkcə Azərbaycan deyil, dünya mədəni irsinin əvəzsiz sənət nümunələri sayılan unikal xalçaları görmək üçün buraya üz tutur. Amma onlar, əlbəttə ki, muzeyin ancaq tamaşaçılara açıq olan hissəsini gəzə, ekspozisiya və sərgi salonunda nümayiş etdirilən nadir eksponatları görə bilirlər.
Bunu nəzərə alaraq, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi və Azərbaycan Fotoqrafları Birliyi 18 may – Beynəlxalq Muzeylər Günü münasibətilə maraqlı bir layihə həyata keçirdi. Birliyin üzvləri muzeyin qonaqlara bağlı olan Fond, həmçinin Konservasiya, bərpa və profilaktik nəzarət şöbələrinin sehrli qapılarını açaraq, maraqlı fotoreportaj hazırladılar. Onlar yarandığı gündən daim böyük maraq doğuran bu möhtəşəm muzeyin fondunda illərlə çalışan xəzinə mühafizəçilərini, daim arxa planda qalan qəhrəmanları həm çəkiblər, həm də danışdırıblar.
Muzey eksponatlarının qorunması və qeydiyyatı üzrə direktor müavini, Baş fond mühafizi, muzeyin ekspert komissiyasının üzvü, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Mira Məmmədxanova
Mən Xalça Muzeyində 1990-cı ilin dekabrında baş mühafiz, fond müdiri vəzifəsinə təyin olunmuşam. Bu illər ərzində iki dəfə muzeyin əsas fondunun kolleksiyalarını tam şəkildə yeni binaya köçürmüşəm. Bilirsiniz ki, muzeyin ilk ekspozisiyası 26 aprel 1972-ci ildə İçərişəhərdə yerləşən, XIX əsr memarlıq abidəsi olan Cümə məscidinin binasında açılıb. Ölkəmiz müstəqillik qazandıqdan sonra, 1992-ci ildə Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi Muzey Mərkəzinə (keçmiş Lenin Muzeyi) köçürülüb. Və nəhayət 2014-cü ildən Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamına əsasən avstriyalı memar Frans Yansın layihəsi əsasında tikilən, muzey işinin ən müasir tələblərinə cavab verən yeni binada fəaliyyət göstərir.
Bu illər ərzində xalqımızın milli sərvətini etibarlı qorumaq üçün bütün gücümlə çalışmışam. Həm muzeyin ekspert komissiyasının üzvü, həm də baş fond mühafizi kimi işimi çox sevirəm. Ona görə bütün çətinliklərə, məsuliyyətin ağırlığına baxmayaraq, ömrümün 35 ilini bu sahəyə həsr etməkdən hər zaman qürur duymuşam.
Hazırda muzeyimizin kolleksiyasında 10 mindən artıq eksponat var. Bizim işimiz kolleksiyalarımızın zənginləşdiriliməsində birbaşa iştirak etmək, tarixi-mədəni irsimizi qorumaq, onlar üzərində əsaslı elmi-tədqiqat işləri aparmaq, və gələcək nəsillərə etibarlı şəkildə çatdırmaqdır. Həmçinin ölkəmizdə və xaricdə təşkil olunan çoxsaylı sərgilər üçün eksponatların seçilməsi, onlarla bağlı məlumatların təqdim edilməsi də qarşımızda dayanan əsas vəzifələrdir.
Onu da qeyd edim ki, təhlükəsizlik və mühafizənin təşkili muzey sərvətləri və kolleksiyalarının uçotu və mühafizəsinə dair təlimata əsasən həyata keçirilir. Bina siqnalizasiya və müşahidə kameraları ilə tam təchiz olunub. Mühafizə işinə daxili təhlükəsizlik işçiləri və mühafizə polisinin əməkdaşları nəzarət edirlər. Muzeydə xüsusi diqqət göstərilən məsələlərdən biri saxlanc yerlərində temperatur və rütubət rejiminin lazımi səviyyədə saxlanılması, işıqlandırma və havalandırma sisteminin təlimata uyğun olması, yanğından mühafizənin təşkilidir.
Bir sözlə, tam arxayınlıqla deyə bilərəm ki, muzeyimizin kolleksiyalarındakı zəngin milli irsimiz lazımi səviyyədə qorunur, təbliğ edilir.
Xalça sektorunun müdiri, mühafiz Səbinə Qurbanova
20 ildən artıqdır ki, çalışdığım və ilk iş yerim olan bu doğma məkan mənim üçün əvəzolunmazdır. Hazırda “Xovlu xalçalar”, “Xovsuz xalçalar”, “Xalça məmulatları” kolleksiyalarının mühafiziyəm və məsuliyyətimdə 5000-dən çox eksponat var. Digər əməkdaşlardan fərqli olaraq, fond işçiləri yüz, hətta min illərlə yaşı olan eksponatlara birbaşa toxuna, onları araşdıra bilir, müxtəlif mənbələrdə onlarla bağlı məlumat axtarır, sanki “detektiv” rolunu oynayırlar. Bu, zamana səyahət etmək kimidir. Hər muzey əşyasının fərqli bir hekayəsi var. Onlar millətin, ailənin və ya fərdin tarixini danışır. Bizim işimizi maraqlı edən məhz belə məqamlardır.
Dekorativ-tətbiqi sənəti sektorunun müdiri, mühafiz Könül Ağayeva
Fondda hər bir eksponat fərdi yanaşma, xüsusi diqqət tələb edir. Hətta deyərdim ki, biz onları göz bəbəyi kimi qoruyuruq. Muzeyin ən zəngin kolleksiyalarından birinin mühafizi kimi işimin məsuliyyət yükü ağırdır, amma yenə də bu vəzifəni icra etdiyim üçün özümü çox şanslı və xoşbəxt hiss edirəm. XIX-XX əsrlərə aid 1200-dən artıq dəyərli sənət nümunəsinin lazımi səviyyədə qorunması gələcək nəsillər üçün önəmli miras sayıla bilər. Bu kolleksiyanın ən qədim nümunəsi Naxçıvanın Xaraba Gilan ərazindən tapılmış XII-XIII əsrlərə aid kətan parça fraqmentidir.
Dekorativ-tətbiqi sənəti sektorunun elmi işçisi, mühafiz Həmidə Tağıyeva
Biz muzeyin insanlar üçün sirli qalan hissəsində çalışan arxa cəbhə əsgərləri kimiyik. Öz sərhədimizdə ayıq-sayıq, ehtiyatlı, cavabdehlik duyğusu ilə dayanmışıq. “Bədii metal”, həmçinin muzeyin ən qədim və qiymətli “Çini, şüşə, ağac, kağız” kolleksiyalarının fond mühafizi kimi xalqımızın məişət mədəniyyətinin və bədii təfəkkürünün təcəssümü olan 2000-dən artıq eksponatın məsuliyyətini daşıyıram. Hər dəfə saxlanc otaqlarına daxil olanda, xalq sənətkarlarının misdən hazırladığı incə, mürəkkəb naxışlı əşyaları, arxeoloji qazıntılar zamanı tapılmış, qədim sənətin mühüm mərhələlərini əks etdirən keramika məlumatlarını və s. görəndə işimə daha çox bağlanıram.
Konservasiya, bərpa və profilaktik nəzarət şöbəsinin müdiri Dilavər Kərimova
Sanki eksponatlar “xəstə”, biz isə onları müalicə edən, yaşadan, ömürlərini uzadan, zamanla qocalmasını ləngidən həkimlərik.
Eksponatı bərpa etmək onu ilkin vəziyyətinə qaytarmaq deməkdir. Bu zaman onun qədimliyi itir. Konservasiya isə əsərin zamanın, mühitin qaçılmaq mənfi təsirlərindən qorunması, dağılmasının, sökülməsinin və s. qarşısının alınması, olduğu vəziyyətdə saxlanmasıdır. Ona görə muzeyimizdə sənət nümunələri əsasən konservasiya edilir, ancaq çox ehtiyac olarsa, üzərində kiçik bərpa işəri aparılır. Əməkdaşlarımız hər bir əşyaya individual yanaşaraq işlərinin öhdəsindən böyük ustalıq və bacarıqla gəlirlər. Yeni alınmış eksponatlara baxış, əsərlərin ekspozisiyada, muzeydaxili və muzeydən kənarda keçirilən sərgilər üçün hazırlanması, qablaşdırılması işi də onlar tərəfindən layiqincə yerinə yetirilir.
Tariximizi əks etdirən eksponatların qorunub saxlanmasında, gələcək nəsillərə ötürülməsində əməyimizin olmasını bilmək bizə böyük qürur hissi verir.

За кулисами Азербайджанского национального музея ковра
Сегодня Азербайджанский национальный музей ковра – это современное пространство, посвящённое древнему искусству. Здесь хранится богатейшая коллекция ковров, которые являются не только нашей исторической памятью и национальным достоянием, но и зеркалом прошлого. Музей по праву считается одним из самых посещаемых культурных центров страны: ежегодно его посещают сотни тысяч людей, чтобы увидеть уникальные ковры, признанные бесценными образцами искусства не только Азербайджана, но и мирового культурного наследия.
Однако посетителям доступна лишь экспозиционная часть музея. Многие редчайшие экспонаты скрыты от глаз публики, хранясь в специальных фондах. К Международному дню музеев Азербайджанский национальный музей ковра совместно с Союзом фотографов Азербайджана реализовал уникальный проект: фотографы получили редкую возможность заглянуть в фондохранилища и отдел консервации. Представляем фоторепортаж о тех, кто обычно остаётся за кулисами – о хранителях коллекций, которые годами преданно служат делу сохранения культурного наследия.
Мира Мамедханова, заместитель директора по охране и учёту музейных экспонатов, главный хранитель фонда, член экспертной комиссии музея, доктор философии в области искусствоведения
– Я была назначена на должность главного хранителя, заведующего фондом Музея ковра в декабре 1990 года. За эти годы дважды перевозила коллекции фонда в новые здания. Первая экспозиция музея была открыта 26 апреля 1972 года в здании Джума-мечети – памятнике архитектуры XIX века, расположенном в Ичеришехер. После обретения независимости, в 1992 году, музей переехал в Музейный центр (бывший Музей Ленина). А с 2014 года, согласно указу Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, музей функционирует в новом здании, построенном по проекту австрийского архитектора Франца Янца, отвечающем всем современным требованиям музейного дела.
Все эти годы я прилагала максимум усилий для надёжного хранения национального достояния. Я искренне люблю свою работу как член экспертной комиссии музея и главный хранитель фонда. Несмотря на трудности, ответственность, я всегда с гордостью говорила о том, что посвятила 35 лет своей жизни этой сфере.
В настоящее время коллекция нашего музея насчитывает более 10 тысяч экспонатов. Наша работа заключается в непосредственном участии в пополнении коллекций, охране историко-культурного наследия, проведении серьёзных научно-исследовательских работ над ними и обеспечении их надёжной передачи будущим поколениям. Также одной из наших основных задач является отбор экспонатов для многочисленных выставок, организуемых как в нашей стране, так и за рубежом, и предоставление информации о них.
Следует отметить, что организация охраны и безопасности осуществляется в соответствии с инструкцией по учёту и сохранности музейных ценностей и коллекций. Здание полностью оснащено сигнализацией и камерами видеонаблюдения. За охраной следят сотрудники внутренней службы безопасности и работники полиции охраны. Одним из приоритетных направлений в музее является соблюдение температурно-влажностного режима в хранилищах, соответствующее инструкции освещение и вентиляция, а также организация противопожарной защиты.
Одним словом, с полной уверенностью могу сказать, что богатое национальное наследие, хранящееся в коллекциях нашего музея, надёжно охраняется и пропагандируется.
Сабина Гурбанова, заведующая сектором ковров:
– Азербайджанский национальный музей ковра – моё первое и единственное место работы. Я здесь уже более 20 лет, и музей стал для меня родным. Сейчас под моей ответственностью находится более 5000 экспонатов – это ворсовые и безворсовые ковры, ковровые изделия. В отличие от других отделов, мы имеем возможность непосредственно прикасаться к экспонатам, которым сотни и даже тысячи лет, изучать их, искать информацию в разных источниках. Мы словно «детективы», исследующие прошлое. Каждый ковёр рассказывает свою историю – о народе, о семье, о человеке. Это делает нашу работу по-настоящему увлекательной.
Конул Агаева, заведующая сектором декоративно-прикладного искусства:
– Каждый экспонат требует индивидуального подхода и особого внимания. Мы бережём их как зеницу ока. Я являюсь хранителем одной из богатейших коллекций музея. Ответственность велика, но я чувствую себя счастливой, выполняя эту работу. В моей коллекции – более 1200 предметов искусства XIX–XX веков. Самый древний экспонат – фрагмент льняной ткани XII–XIII веков, найденный в районе Хараба Гилан в Нахчыване. Это подлинное сокровище, которым мы гордимся.
Гамида Тагиева, научный сотрудник сектора декоративно-прикладного искусства:
– Мы как солдаты на передовой – работаем в той части музея, что скрыта от глаз публики. С особой ответственностью и осторожностью выполняем свою задачу. Я хранитель коллекций «Художественный металл» и «Фарфор, стекло, дерево, бумага». Под моим надзором более 2000 экспонатов, отражающих художественное мышление и повседневную культуру народа. Каждый раз, заходя в хранилище, я с восхищением рассматриваю изящные медные изделия, керамику, найденную при раскопках, и чувствую всё большую привязанность к своей работе.
Дилавар Керимова, заведующая отделом консервации, реставрации и профилактического контроля ковров и предметов декоративно-прикладного искусства:
– Мы как врачи: лечим, продлеваем жизнь экспонатам, замедляем их старение. Реставрация – это восстановление первоначального облика предмета, при котором он теряет часть своей историчности. А вот консервация направлена на предотвращение разрушения и сохранение в текущем состоянии. В нашем музее основной упор делается именно на консервацию. Лишь при необходимости выполняются минимальные реставрационные работы. Мы индивидуально подходим к каждому экспонату, мастерски справляясь с задачами – от осмотра новых поступлений до подготовки экспонатов для выставок.
Сознание того, что мы вносим вклад в сохранение истории и передаём её будущим поколениям, наполняет нас чувством гордости.