Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində kolleksiyaçı Əmir Oskouei ilə görüş keçirilib
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində ABŞ vətəndaşı, əslən azərbaycanlı kolleksiyaçı Əmir Oskouei ilə görüş keçirilib. Muzeyin direktoru Əminə Məlikova, sənətşünaslıq üzrə elmlər doktoru Kübra Əliyeva, AMEA-nın aparıcı elmi işçisi Telman İbrahimov çıxış edərək 24 dekabr 2024-cü ildə açılan “Azərbaycan xalçasının ehtişamı. Səfəvi dövrü xəzinəsi” sərgisinin əhəmiyyətindən danışıblar. Əmir Oskoueinin milli irsimizin qorunub saxlanması və təbliği naminə fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdiklərini vurğulayıblar.
Əmir Oskouei kolleksiyasında olan XVII-XVIII əsrlərə aid nadir xalça və bədii tikmə nümunələrinin Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində nümayiş etdirilməsindən, tamaşaçıların bu sərgiyə xüsusi maraq göstərməsindən məmnunluğunu ifadə edib. Sonra Əmir bəy qonaqların suallarını cavablandırıb.

The Azebaijan National Carpet Museum Held a Meeting with Collector Amir Oskoue
The Azebaijan National Carpet Museum held a meeting with collector Amir Oskouei, an American citizen of Azerbaijani origin. Amina Melikova, the director of ANCM, Kubra Aliyeva, Doctor of Science in Art History, and Leading Scientific Researcher of ANAS Telman Ibrahimov delivered speeches at the event and emphasized the importance of the exhibition Azerbaijani Carpet Splendor. Safavid Treasures in Antique Weaving, opened on December 24, 2024. They also noted Amir Oskoue’s important role in preservation and promotion of Azerbaijani national heritage.
Amir Oskoue expressed satisfaction with the display of rare carpets and artistic embroidery samples of the 17th-18th centuries from his collection at the Azerbaijan National Carpet Museum and the audience’s great interest in the exhibition. Then, Amir answered the guests’ questions.