Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində kolleksiyaçı Əmir Oskouei ilə görüş keçirilib
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində ABŞ vətəndaşı, əslən azərbaycanlı kolleksiyaçı Əmir Oskouei ilə görüş keçirilib. Muzeyin direktoru Əminə Məlikova, sənətşünaslıq üzrə elmlər doktoru Kübra Əliyeva, AMEA-nın aparıcı elmi işçisi Telman İbrahimov çıxış edərək 24 dekabr 2024-cü ildə açılan “Azərbaycan xalçasının ehtişamı. Səfəvi dövrü xəzinəsi” sərgisinin əhəmiyyətindən danışıblar. Əmir Oskoueinin milli irsimizin qorunub saxlanması və təbliği naminə fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdiklərini vurğulayıblar.
Əmir Oskouei kolleksiyasında olan XVII-XVIII əsrlərə aid nadir xalça və bədii tikmə nümunələrinin Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində nümayiş etdirilməsindən, tamaşaçıların bu sərgiyə xüsusi maraq göstərməsindən məmnunluğunu ifadə edib. Sonra Əmir bəy qonaqların suallarını cavablandırıb.

В Азербайджанском национальном музее ковра состоялась встреча с коллекционером Амиром Оскоуи
В Азербайджанском национальном музее ковра состоялась встреча с коллекционером Амиром Оскоуи — гражданином США азербайджанского происхождения. Директор АНМК Амина Меликова, доктор наук в области искусствоведения Кюбра Алиева и ведущий научный сотрудник НАНА Тельман Ибрагимов выступили на мероприятии. Они отметили значимость выставки «Великолепие азербайджанского ковра. Сокровищница Сефевидского периода», открывшейся 24 декабря 2024 года. Также они подчеркнули важную роль Амира Оскоуи в сохранении и пропаганде нашего национального наследия.
Амир Оскоуи выразил удовлетворение тем, что редкие образцы ковров и художественной вышивки XVII–XVIII веков из его коллекции представлены в Азербайджанском национальном музее ковра и вызвали особый интерес у зрителей. Затем, Амир Оскоуи ответил на вопросы гостей.
На мероприятии также прозвучали классические и народные песни в исполнении джазовой пианистки, композитора и певицы Лейлы Нуар.