Azərbaycan Xalça Muzeyinin Şuşa filialı
Qədim tarixə malik Qarabağ xalçaçılıq sənəti ənənələrinin öyrənilməsi, qorunması və yaşadılması məqsədiləAzərbaycan SSR Mədəniyyət Nazirliyinin 26 sentyabr 1985-ci il tarixli 502 №-li əmrinə əsasən Azərbaycan Xalçası və Xalq-Tətbiqi Sənəti Dövlət Muzeyinin Şuşa filialının əsası qoyulmuşdur. Filial fəaliyyətinə 19 may 1987-ci il tarixindən general Səməd bəy Mehmandarova məxsus XIX əsr abidəsi olan malikanədə başlamışdır.
Şuşa filialında Azərbaycan Xalçası və Xalq-Tətbiqi Sənəti Dövlət Muzeyinin əsas fondundan seçilmiş xovlu və xovsuz xalçalar, xalça məmulatları, bədii tikmə, milli geyim, zərgərlik və bədii metal nümunələri nümayiş olunurdu.
Azərbaycan və Ermənistan arasında baş vermiş hərbi münaqişə 1992-ci ildə filialın öz fəaliyyətini dayandırmasına səbəb oldu. 1992-ci ilin 29 fevral tarixində Şuşa filialının 246 ədəd eksponatından 183-ü (80 ədəd xovlu xalça, 35 ədəd xovsuz xalça və xalça məmulatı, 29 ədəd bədii tikmə və milli geyim, 39 ədəd zərgərlik məmulatı) təxliyə edilərək muzeyin əsas fonduna təhvil verilmişdir.

Шушинский филиал Азербайджанского Музея Ковра
С целью изучения и сохранения древнего искусства карабахского ковроткачества, приказом Министерства Культуры Азербайджанской ССР от 26 сентября 1985 года № 502 был создан Шушинский филиал Азербайджанского Государственного Музея Ковра и Народно-Прикладного искусства. Филиал начал свою деятельность 19 мая 1987 года в особняке XIX века, принадлежащем генералу Самед беку Мехмандарову.
В шушинском филиале демонстрировались ворсовые и безворсовые ковры, ковровые изделия, художественная вышивка, образцы национальной одежды, а также ювелирные украшения и изделия из художественного металла, отобранные из основного фонда Азербайджанского Государственного Музея Ковра и Народно-Прикладного искусства.
Военный конфликт, произошедший между Азербайджаном и Арменией, стал причиной прекращения деятельности филиала в 1992 году. 26 февраля 1992 года 183 из 246 экспонатов шушинского филиала (80 ворсовых, 35 безворсовых ковров и ковровых изделий, 29 образцов художественной вышивки и одежды, 39 образцов ювелирного искусства) было эвакуировано и передано в основной фонд музея.