Azərbaycan Xalça Muzeyinin Şuşa filialı
Qədim tarixə malik Qarabağ xalçaçılıq sənəti ənənələrinin öyrənilməsi, qorunması və yaşadılması məqsədiləAzərbaycan SSR Mədəniyyət Nazirliyinin 26 sentyabr 1985-ci il tarixli 502 №-li əmrinə əsasən Azərbaycan Xalçası və Xalq-Tətbiqi Sənəti Dövlət Muzeyinin Şuşa filialının əsası qoyulmuşdur. Filial fəaliyyətinə 19 may 1987-ci il tarixindən general Səməd bəy Mehmandarova məxsus XIX əsr abidəsi olan malikanədə başlamışdır.
Şuşa filialında Azərbaycan Xalçası və Xalq-Tətbiqi Sənəti Dövlət Muzeyinin əsas fondundan seçilmiş xovlu və xovsuz xalçalar, xalça məmulatları, bədii tikmə, milli geyim, zərgərlik və bədii metal nümunələri nümayiş olunurdu.
Azərbaycan və Ermənistan arasında baş vermiş hərbi münaqişə 1992-ci ildə filialın öz fəaliyyətini dayandırmasına səbəb oldu. 1992-ci ilin 29 fevral tarixində Şuşa filialının 246 ədəd eksponatından 183-ü (80 ədəd xovlu xalça, 35 ədəd xovsuz xalça və xalça məmulatı, 29 ədəd bədii tikmə və milli geyim, 39 ədəd zərgərlik məmulatı) təxliyə edilərək muzeyin əsas fonduna təhvil verilmişdir.

The Shusha branch of the Azerbaijan Carpet Museum
The Ministry of Culture of Azerbaijan SSR established the Shusha branch of the Azerbaijan State Museum of Carpet and Applied Art under order №502 on September 26, 1985 to study, protect, and save the traditions and art of ancient Karabakh carpet weaving. The branch began its activity on May 19, 1987 in an 19th-century mansion owned by General Samad Bey Mehmandarov.
The Shusha branch displayed pile and flat-woven carpets, carpet products, embroidery, traditional costumes, jewelry, and artistic metal works selected from the treasury of the Azerbaijan State Museum of Carpet and Applied Art.
The military conflict between Azerbaijan and Armenia caused the branch to terminate its activity in 1992. On February 29, 1992, 183 of 246 objects from the Shusha branch (80 pile carpets, 35 flat-woven carpets and carpet products, 29 samples of embroidery and traditional costumes, and 39 pieces of jewelry) were evacuated and transferred to the museum’s main fund.