Rumıniyada “Azərbaycan xalçaları: incəsənətlə öyrənmək” adlı sərgi açılıb
Dekabrın 22-də Rumıniyanın Sibiu şəhərində Brukenthal Milli Muzeyinə daxil olan Müasir İncəsənət Muzeyində “Azərbaycan xalçaları: incəsənətlə öyrənmək” adlı sərginin açılış mərasimi keçirilib. Azərbaycanla Rumıniya arasında diplomatik əlaqələrin 30 illiyi və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin 55 illik yubileyi münasibətilə təşkil olunan sərgidə muzeyin kolleksiyasından seçilmiş XIX əsrin sonu – XX əsrin əvvəllərinə aid Azərbaycanın müxtəlif bölgələrinə məxsus 15 xovsuz və xovlu xalça nümayiş olunur. Burada Səfəvi dövrünə aid Qarabağın dünyaca məşhur əjdahalı xalçalarının daha sonrakı dövrlərə aid nümunələrindən Qarabağın “Qasımuşağı”, “Malıbəyli”, vərni xalçaları, o cümlədən Şirvanın “Şamaxı” xalçası da yer alır. Əjdaha təsviri türk xalqlarının incəsənətində çox geniş yayılmışdır. Qədim inanclara görə əjdaha ailənin qoruyucusu sayılırdı. Xalçalarda o, əsasən həyat ağacının simvolu olan palmettanın qoruyucusu qismində çıxış edir. Sərgidə həmçinin görmə qabiliyyəti məhdud şəxslər üçün muzeyin Ənənəvi texnologiya şöbəsində müxtəlif texnikaların tətbiqi ilə toxunmuş kiçik ölçülü xalçalar təqdim edilir.
Tədbirdə Rumıniyanın ölkəmizdəki səfiri Vasile Soare çıxış edərək Rumıniya ilə Azərbaycan arasındakı qarşılıqlı münasibətlərin tarixindən, bugünkü inkişafından söz açıb. Rumıniyanın qardaş ölkə Azərbaycanın müstəqilliyini ilk tanıyan ölkələrdən olduğunu deyib. Bir neçə gün öncə Prezident İlham Əliyevin Rumıniyaya işgüzar səfəri çərçivəsində imzalanan sazişin əhəmiyyətini vurğulayan səfir ölkəmizin Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təminatı işinə mühüm töhfə verdiyini qeyd edib. Vasili Soare yeni açılan sərgini daha çox neft ölkəsi olaraq tanınan Azərbaycanın zəngin mədəni irsinin təbliği baxımından önəmli hadisə kimi dəyərləndirib. O, ölkəmizdə səfir kimi fəaliyyətə başladıqdan sonra ilk layihəni Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi ilə reallaşdırdıqlarını da xüsusi diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova Azərbaycanla Rumıniya arasında diplomatik əlaqələrin 30 illiyi və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin 55 illik yubileyi münasibətilə belə bir sərginin açılmasından böyük məmnunluq duyduğunu bildirib. O, Brukenthal Milli Muzeyinin kolleksiyasında XVI-XVII əsrlərə aid çox dəyərli, nadir xalça nümunələrinin qorunub saxlanıldığı diqqətə çatdırıb. Belə bir muzeylə qarşılıqlı əməkdaşlığın bundan sonra da davam etdiriləcəyini deyib.
Şirin xanım sərgini ziyarət edənlərin Azərbaycan xalçaçılıq sənəti, onun xalqın həyat və məişətindəki önəmli rolu, xalçatoxuma texnikaları, eləcə də qədim tarixə malik ornamentlərin semantikası barədə məlumat alacaqlarını da bildirib.
Brukenthal Milli Muzeyinin direktoru vəzifəsini müvəqqəti icra edən Alexandru Konstantin Kitutsa sərginin önəmini vurğulamaqla yanaşı, Rumıniyada heç bir muzeydə fiziki məhdudiyyətli insanlar üçün xüsusi imkanların olmadığını təəssüflə qeyd edib: “Bu sərgidə məhz görmə qabiliyyəti məhdud şəxslər üçün toxunmuş xalçaların təqdim edilməsi, brayl şrifti ilə məlumatlandırıcı mətnlərin olması bizim üçün çox gözəl təcrübə oldu. Yaxın gələcəkdə biz də öz fəaliyyətimizdə bu istiqamətə xüsusi diqqət ayıracağıq”.
Açılış mərasimində Azərbaycanın Rumıniyadakı səfirliyinin ikinci katibi Təbriz Qarayev, Brukhental İncəsənət Muzeyinin müdiri Alexandru Sonoc çıxış edərək bu cür tədbirlərin əhəmiyyətindən, ikitərəfli mədəni əlaqələrin inkişafında, xalqlar arasında yaxınlığın yaranmasında müstəsna rolundan danışıblar.
Sonra Brukenthal Milli Muzeyinin direktoru vəzifəsini müvəqqəti icra edən Alexandru Konstantin Kitutsa tərəfindən Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikovaya və Rumıniyanın ölkəmizdəki səfiri Vasile Soareyə Brukenthal Milli Muzeyinin yaradıcısı baron Samuel fon Brukenthalın 300 illik yubileyi münasibətilə təsis edilmiş medal və diplom təqdim olunub. Şirin Məlikova Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin Ənənəvi texnologiya şöbəsində toxunmuş “Zeyvə” xalçasını Brukenthal Milli Muzeyinə hədiyyə edib.
Daha sonra qonaqlar sərgiyə tamaşa ediblər. Çoxsaylı qonaqlar arasında muzey mütəxəssisləri və rəhbərləri, incəsənət və mədəniyyət nümayəndələri ilə yanaşı Rumıniyanın Gözdən Əlillər Cəmiyyətinin üzvləri də olub. Onlar sərgiyə xüsusi maraq göstəriblər.
Ziyarətçilər üçün xalça toxuma üzrə ustad dərsi də keçirilib.
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi, Brukenthal Milli Muzeyi, Rumıniyanın Azərbaycandakı Səfirliyinin birgə təşkilatçılığı, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Rumıniyanın Gözdən Əlillər Cəmiyyətinin Sibiu filialının dəstəyi ilə baş tutan sərgi 31 yanvar 2023-cü il tarixinədək davam edəcək.

В Румынии открылась выставка «Азербайджанские ковры: обучение через искусство»
22 декабря в румынском городе Сибиу, в Музее современного искусства (входит в состав Национального музея Брукенталя), состоялась церемония открытия выставки «Азербайджанские ковры: обучение через искусство». Выставка посвящена 30-летию дипломатических отношений между Азербайджаном и Румынией и 55-летию Азербайджанского национального музея ковра (АНМК).
На вернисаже представлены 15 безворсовых и ворсовых ковров конца XIX – начала ХХ века из коллекции АНМК, представляющие разные регионы ковроткачества Азербайджана. Среди экспонатов особый интерес представляют более поздние образцы всемирно известных карабахских «драконовых» ковров эпохи Сефевидов – это ворсовые ковры «Гасымушагы», «Малыбейли» и безворсовый – верни, а также ширванский ковер «Шамахы». Образ дракона очень распространен в искусстве тюркских народов. Согласно древним поверьям, дракон считался хранителем семьи. В коврах он в основном выступает в роли защитника пальметты – символа древа жизни.
На выставке также представлены фрагменты ковров для тактильного изучения (для слабовидящих), сотканные в различных техниках сотрудниками отдела традиционных технологий АНМК.
Посол Румынии в Азербайджане Василе Соаре рассказал об истории и современном развитии двусторонних отношений между Азербайджаном и Румынией, напомнив, что Румыния была одной из первых стран, признавших независимость Азербайджана. Подчеркнув важность соглашения, подписанного в рамках делового визита Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева в Румынию несколько дней назад, посол отметил, что Азербайджан внес важный вклад в обеспечение энергетической безопасности Европы. Василе Соаре оценил открывшуюся выставку как важное событие с точки зрения популяризации богатого культурного наследия Азербайджана, известного прежде всего как нефтяная страна. Он подчеркнул, что первым мероприятием посольства Румынии в сфере культуры, начиная с момента его назначения послом, тоже был совместный проект с АНМК.
В своем выступлении директор АНМК Ширин Меликова отметила, что сотрудничество между АНМК и Национальным музеем Брукенталя, в коллекции которого хранятся очень ценные и редкие ковры XVI-XVII веков, будет продолжено. Она рассказала, что посетители выставки узнают об искусстве азербайджанского ковроткачества, его неотъемлемой роли в жизни и быту народа, техниках ковроткачества, а также семантике орнаментов, имеющих древнюю историю.
Временно исполняющий обязанности директора Национального музея Брукенталя Александру Константин Китуца, отметив важность выставки, подчеркнул, что ни в одном музее Румынии пока нет особых условий для людей с ограниченными возможностями: «Экспонирование на выставке ковров для тактильного восприятия, рассчитанных на людей с ограниченным зрением, размещение этикетажа шрифтом Брайля – все это стало для нас интересным опытом. В ближайшее время мы уделим особое внимание этому направлению в нашей деятельности».
На церемонии открытия также выступили второй секретарь посольства Азербайджана в Румынии Тебриз Гараев и руководитель Музея искусства Брукенталя Александру Сонодж. Они отметили важность подобных проектов, исключительность их роли в развитии двусторонних культурных связей между народами Азербайджана и Румынии.
Исполняющий обязанности директора Национального музея Брукенталя Александру Константин Китуца вручил Ширин Меликовой и Василе Соаре медали и дипломы по случаю 300-летия со дня рождения барона Самуэля фон Брукенталя, основателя Национального музея Брукенталя. Ширин Меликова подарила Национальному музею Брукенталя ковер «Зейвя», сотканный в отделе традиционных технологий АНМК.
Среди многочисленных гостей мероприятия были представители музеев, деятели искусства, а также проявившие особый интерес к выставке члены общества слабовидящих Румынии.
В рамках выставки для посетителей был проведен мастер-класс по ковроткачеству.
Выставка, организованная АНМК, Национальным музеем Брукенталя, Посольством Румынии в Азербайджане, Министерством культуры Азербайджанской Республики и Сибиуским отделением Румынского общества слабовидящих, продлится до 31 января 2023 г.