Rumıniyada “Azərbaycan xalçaları: incəsənətlə öyrənmək” adlı sərgi açılıb
Dekabrın 22-də Rumıniyanın Sibiu şəhərində Brukenthal Milli Muzeyinə daxil olan Müasir İncəsənət Muzeyində “Azərbaycan xalçaları: incəsənətlə öyrənmək” adlı sərginin açılış mərasimi keçirilib. Azərbaycanla Rumıniya arasında diplomatik əlaqələrin 30 illiyi və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin 55 illik yubileyi münasibətilə təşkil olunan sərgidə muzeyin kolleksiyasından seçilmiş XIX əsrin sonu – XX əsrin əvvəllərinə aid Azərbaycanın müxtəlif bölgələrinə məxsus 15 xovsuz və xovlu xalça nümayiş olunur. Burada Səfəvi dövrünə aid Qarabağın dünyaca məşhur əjdahalı xalçalarının daha sonrakı dövrlərə aid nümunələrindən Qarabağın “Qasımuşağı”, “Malıbəyli”, vərni xalçaları, o cümlədən Şirvanın “Şamaxı” xalçası da yer alır. Əjdaha təsviri türk xalqlarının incəsənətində çox geniş yayılmışdır. Qədim inanclara görə əjdaha ailənin qoruyucusu sayılırdı. Xalçalarda o, əsasən həyat ağacının simvolu olan palmettanın qoruyucusu qismində çıxış edir. Sərgidə həmçinin görmə qabiliyyəti məhdud şəxslər üçün muzeyin Ənənəvi texnologiya şöbəsində müxtəlif texnikaların tətbiqi ilə toxunmuş kiçik ölçülü xalçalar təqdim edilir.
Tədbirdə Rumıniyanın ölkəmizdəki səfiri Vasile Soare çıxış edərək Rumıniya ilə Azərbaycan arasındakı qarşılıqlı münasibətlərin tarixindən, bugünkü inkişafından söz açıb. Rumıniyanın qardaş ölkə Azərbaycanın müstəqilliyini ilk tanıyan ölkələrdən olduğunu deyib. Bir neçə gün öncə Prezident İlham Əliyevin Rumıniyaya işgüzar səfəri çərçivəsində imzalanan sazişin əhəmiyyətini vurğulayan səfir ölkəmizin Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təminatı işinə mühüm töhfə verdiyini qeyd edib. Vasili Soare yeni açılan sərgini daha çox neft ölkəsi olaraq tanınan Azərbaycanın zəngin mədəni irsinin təbliği baxımından önəmli hadisə kimi dəyərləndirib. O, ölkəmizdə səfir kimi fəaliyyətə başladıqdan sonra ilk layihəni Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi ilə reallaşdırdıqlarını da xüsusi diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova Azərbaycanla Rumıniya arasında diplomatik əlaqələrin 30 illiyi və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin 55 illik yubileyi münasibətilə belə bir sərginin açılmasından böyük məmnunluq duyduğunu bildirib. O, Brukenthal Milli Muzeyinin kolleksiyasında XVI-XVII əsrlərə aid çox dəyərli, nadir xalça nümunələrinin qorunub saxlanıldığı diqqətə çatdırıb. Belə bir muzeylə qarşılıqlı əməkdaşlığın bundan sonra da davam etdiriləcəyini deyib.
Şirin xanım sərgini ziyarət edənlərin Azərbaycan xalçaçılıq sənəti, onun xalqın həyat və məişətindəki önəmli rolu, xalçatoxuma texnikaları, eləcə də qədim tarixə malik ornamentlərin semantikası barədə məlumat alacaqlarını da bildirib.
Brukenthal Milli Muzeyinin direktoru vəzifəsini müvəqqəti icra edən Alexandru Konstantin Kitutsa sərginin önəmini vurğulamaqla yanaşı, Rumıniyada heç bir muzeydə fiziki məhdudiyyətli insanlar üçün xüsusi imkanların olmadığını təəssüflə qeyd edib: “Bu sərgidə məhz görmə qabiliyyəti məhdud şəxslər üçün toxunmuş xalçaların təqdim edilməsi, brayl şrifti ilə məlumatlandırıcı mətnlərin olması bizim üçün çox gözəl təcrübə oldu. Yaxın gələcəkdə biz də öz fəaliyyətimizdə bu istiqamətə xüsusi diqqət ayıracağıq”.
Açılış mərasimində Azərbaycanın Rumıniyadakı səfirliyinin ikinci katibi Təbriz Qarayev, Brukhental İncəsənət Muzeyinin müdiri Alexandru Sonoc çıxış edərək bu cür tədbirlərin əhəmiyyətindən, ikitərəfli mədəni əlaqələrin inkişafında, xalqlar arasında yaxınlığın yaranmasında müstəsna rolundan danışıblar.
Sonra Brukenthal Milli Muzeyinin direktoru vəzifəsini müvəqqəti icra edən Alexandru Konstantin Kitutsa tərəfindən Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikovaya və Rumıniyanın ölkəmizdəki səfiri Vasile Soareyə Brukenthal Milli Muzeyinin yaradıcısı baron Samuel fon Brukenthalın 300 illik yubileyi münasibətilə təsis edilmiş medal və diplom təqdim olunub. Şirin Məlikova Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin Ənənəvi texnologiya şöbəsində toxunmuş “Zeyvə” xalçasını Brukenthal Milli Muzeyinə hədiyyə edib.
Daha sonra qonaqlar sərgiyə tamaşa ediblər. Çoxsaylı qonaqlar arasında muzey mütəxəssisləri və rəhbərləri, incəsənət və mədəniyyət nümayəndələri ilə yanaşı Rumıniyanın Gözdən Əlillər Cəmiyyətinin üzvləri də olub. Onlar sərgiyə xüsusi maraq göstəriblər.
Ziyarətçilər üçün xalça toxuma üzrə ustad dərsi də keçirilib.
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi, Brukenthal Milli Muzeyi, Rumıniyanın Azərbaycandakı Səfirliyinin birgə təşkilatçılığı, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Rumıniyanın Gözdən Əlillər Cəmiyyətinin Sibiu filialının dəstəyi ilə baş tutan sərgi 31 yanvar 2023-cü il tarixinədək davam edəcək.

On December 22, the Museum of Contemporary Art in Romania, Sibiu, a part of the renowned Brukenthal National Museum hosted the opening ceremony of the exhibition Azerbaijani Carpets: Learning Through Art. The exhibition dedicated to the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and Romania and the Azerbaijan National Carpet Museum's 55th anniversary presents fifteen late 19th – early 20th-century flat-woven and pile carpets from the museum's collection representing different regions of Azerbaijan. Gasimushagi, Malibeyli, and flat-woven varni carpets of Karabakh – the late samples of renowned Ajdahali (Dragon) carpets of the Safavid period, and the Shamakhi carpet of Shirvan are on display. The dragon image is widespread in the Turkic peoples' art. According to ancient beliefs, the dragon is the protector of the family. It appears mainly as the defender of the palmette, the symbol of the tree of life on carpets. The exhibition includes small tactile carpets woven in different techniques by the Azerbaijan National Carpet Museum’s Traditional Technologies Department for individuals with visual disabilities.
Vasile Soare, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Romania to Azerbaijan delivered a speech at the event. He spoke about the history and current development of the relationship between Azerbaijan and Romania. Mr. Soare noted that Romania was one of the first countries to recognize Azerbaijan’s independence. He emphasized the significance of the agreement signed during the visit of President Ilham Aliyev to Romania, and Azerbaijan’s significant contribution to the energy security of Europe. Mr. Soare considered this exhibition an important event in the promotion of cultural heritage of Azerbaijan, known primarily as an oil-rich country. Mr. Soare added that this exhibition is the first project since his assignment as a Romanian ambassador in Azerbaijan.
Dr. Shirin Melikova, Director of Azerbaijan National Carpet Museum emphasized that the Brukenthal National Museum collection houses precious and rare carpets of the 16th-17th centuries. The ANCM will continue cooperation with this museum in the future. S. Melikova also told that the exhibition visitors can get information on Azerbaijani carpet-weaving art, its important role in the nation’s lifestyle, carpet-weaving techniques, as well as the semantics of ancient ornaments.
Alexandru Constantin Chituță, interim director of the Brukenthal National Museum underlined the exhibition’s significance and noted with great regret that museums in Romania has not special conditions for people with disabilities, “Presentation of the carpets woven specially for the people with visual disabilities and followed with explanations in Braille is an outstanding experience for us. We’re going to focus on this issue shortly”.
Tabriz Garayev, Second Secretary of the Embassy of Azerbaijan in Romania, and Alexandru Sonoc, Head of the Art Galleries at the Brukenthal National Museum spoke about the significance of this event and the importance of the development of mutual cultural ties between the nations.
Later, Alexandru Constantin Chituță presented Shirin Melikova and Vasile Soare a medal and diploma established on the occasion of the 300th anniversary of Samuel Freiherr von Brukenthal, the founder of the Brukenthal National Museum. S. Melikova presented to the Brukenthal National Museum Zeyva carpet woven at the ANCM’s Traditional Technologies Department.
After, the guests viewed the exhibition. Museum directors, specialists, people of art and culture, and the members of the Romanian Association of the Blind visited the exhibition and showed great interest.
The event includes master classes on carpet weaving.
The project organized by the Azerbaijan National Carpet Museum, the Brukenthal National Museum, and the Embassy of Romania in Baku with the support of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the Sibiu Branch of the Romanian Association of the Blind runs until January 31, 2023.