Ekspozisiyanın III mərtəbəsi
Üçüncü mərtəbədə Azərbaycan xalça sənətinin XX – XXI əsrin əvvəllərində keçdiyi inkişaf yolu təqdim olunub. Burada “Azərxalça” müəssisəsinin fəaliyyəti, onun xalça sənətinin inkişafındakı xidmətləri işıqlandırılır.
Ekspozisiya Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin tarixindən, dövlətimizin bu qədim sənətə göstərdiyi diqqət və qayğısından bəhs edir. Burada Azərbaycan xalça sənətinin UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilməsi haqqında informasiya təqdim olunub.
Bu mərtəbədə sərgilənən eksponatların böyük hissəsi xalçaçılığı yeni səviyyəyə ucaldan XX əsr – XXI əsrin əvvəllərində yaşayıb-yaratmış peşəkar rəssamların fəaliyyətini əks etdirir. Onlar arasında ilk növbədə xalça elminin banisi, Xalq rəssamı, Dövlət mükafatı laureatı, görkəmli xalçaçı-rəssam Lətif Kərimovun yaradıcılıq və elmi fəaliyyəti yer alıb. Müəllifi olduğu eskiz və kompozisiyaların üstünlükləri açıqlanır.
Burada xalça sənətinin inkişafında müstəsna xidmətləri olmuş Xalq rəssamı Kamil Əliyevin fəaliyyəti və həyatı geniş işıqlandırılır.
Ekspozisiyada tanış ola biləcəyiniz müasir xalça sənəti nümunələri A.Rəcəbov, E. Mikayılzadə, L.Qarayeva, M.Hüseynov, Ç.Babayev və başqa müəlliflərə aiddir.
Məşhur rəngkar Tahir Salahovun rəsmləri əsasında toxunmuş xalçalara da burada yer ayrılıb.
Ekspozisiyanın üçüncü mərtəbəsində xalçalarla yanaşı həmçinin qobelen, keçə və batika nümunələri də sərgilənir.
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin Şuşa filialından gətirilmiş xalçalar, xalça məmulatları və milli geyim nümunələri isə ekspozisiyanı tamamlayır. Filial 1987-ci ildə yaranmış, ekspozisiya Şuşa şəhərində Mehmandarovların malikanəsində yerləşmişdir. 1992-ci ildə Şuşa şəhərinin erməni qoşunları tərəfindən işğalı zamanı muzey işçiləri və yerli sakinlər öz həyatlarını risk altına qoyaraq ekspozisiyanın bir hissəsini çıxarmış və hal-hazırda onlar muzeydə qayğı ilə qorunub saxlanılır.

На третьем этаже экспозиции представлен путь развития азербайджанского ковра в XX–XXI столетиях. Здесь освещается деятельность организации «Азерхалча», ее важные заслуги в развитии коврового искусства.
Экспозиция повествует об истории Азербайджанского музея ковра, о внимании и заботе, которые наше государство оказывает этому древнейшему ремеслу. Предлагается информация о включении азербайджанского коврового искусства в составленный ЮНЕСКО репрезентативный список шедевров нематериального культурного наследия человечества.
Бо́льшая часть экспонатов на этом этаже показывает деятельность профессиональных художников XX — начала XXI века, сумевших возвести ковроткачество на новый уровень. Среди них в первую очередь — творчество и научная деятельность Лятифа Керимова, основоположника науки о ковроткачестве, народного художника, лауреата Государственной премии и видного художника по коврам. Здесь раскрываются достоинства его эскизов и созданных им авторских композиций.
Широко освещены жизнь и деятельность народного художника Камиля Алиева, имеющего исключительные заслуги в развитии коврового искусства.
Произведения современного коврового искусства, с которыми можно здесь познакомиться, принадлежат также Э. Микаилзаде, Л. Гараевой, Э. Гашимову и другим авторам.
Отдельным блоком представлены ковры, сотканные по картинам знаменитого живописца Таира Салахова.
На этом этаже расположен Детский музей, цель деятельности которого — привлечение молодого поколения в чудесный мир коврового искусства.
В завершение экспозиции показаны ковры, ковровые изделия и национальная одежда из Шушинского филиала Азербайджанского музея ковра. Филиал был основан в 1987 году, экспозиция располагалась в Шуше в особняке семьи Мехмандаровых. В 1992 году во время оккупации Шуши армянскими войсками сотрудники музея и жители с риском для жизни вывезли часть экспозиции, которая сейчас бережно хранится в музее.