Dövlət Rus Muzeyinin Mərmər sarayında dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin 880 illik yubileyinə həsr edilmiş “Yeddi gözəl” sərgisi açılıb.
Yanvarın 26-da Sankt-Peterburqda, Dövlət Rus Muzeyinin Mərmər sarayında dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin 880 illik yubileyinə həsr edilmiş “Yeddi gözəl” sərgisi açılıb.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Polad Bülbüloğlu, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi, Heydər Əliyev Fondunun icraçı direktoru Anar Ələkbərov və Dövlət Rus Muzeyinin elmi işlər üzrə direktor müavini Qriqori Qoldovski çıxış ediblər. Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova qonaqlar üçün kurator turu keçib.
Sərginin ekspozisiyası bir neçə tarixi dövrü birləşdirən xalça, zərgərlik, bədii metal, miniatür və teatr-dekorasiya sənətinin, həmçinin, klassik musiqi və rəqsin, müasir incəsənətin və deklamasiya layihəsinin sintezindən ibarətdir.
Nizaminin poeziyası əsrlər boyu sənətkarları ilhamlandırıb. Görkəmli Azərbaycan bəstəkarı Qara Qarayevin klassikaya çevrilmiş “Yeddi gözəl” baleti buna bir nümunədir. Balet məşhur “Xəmsə” poemalarından birinin motivləri əsasında yazılıb. “Yeddi gözəl” baleti ilk dəfə 1952-ci ildə Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının səhnəsində nümayiş etdirilib.
Sərginin ekspozisiyasında ədəbi və musiqili-xoreoqrafik mənbəyə əsaslanaraq, qiymətli dekorativ-tətbiqi sənət əsərlərinin nümayişi üçün xüsusi mühit yaradılıb. Ekspozisiya XVI əsrə aid “Kitab oxuyan gənc oğlan” Təbriz miniatürü əsasında Azərbaycanın məşhur konseptualist rəssamı Rəşad Ələkbərovun işıq və kölgə vasitəsilə yaratdığı “Miniatür” instalyasiyası ilə başlayır.
Layihənin konsepsiyası səs və vizual obrazların vəhdətini nəzərdə tutur. Videoinstalyasiyaların köməyi ilə tamaşaçının baş verən hadisələrdə şəxsi iştirakı effekti əldə olunur. Məsələn, qədim əlyazma kitabları təsvir edən videoinstalyasiyalarda miniatür personajları canlanaraq, tamaşaçını sehrli dünyalarına dəvət edirlər. Canlanmış orta əsrlər kitabının təmtəraqlı saraylarında səyahət edərkən tamaşaçı özünü balet məkanında tapır, burada onu kainatın hədsiz hüdudlarından xəyal kimi peyda olan rəqs edən balerinalar əhatəsinə alır.
Sərginin interaktiv davamı olaraq Heydər Əliyev Fondu və ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin təşkil etdiyi “Nizami: dildən-dilə” beynəlxalq onlayn-deklamasiya layihəsinin videoçarxı nümayiş olunur. Videoçarxda Azərbaycan, Rusiya, Özbəkistan, Qazaxıstan və Qırğızıstandan 150-dən çox tanınmış incəsənət və mədəniyyət xadimləri Nizami Gəncəvinin “Yeddi gözəl” poemasından fraqmentləri deklamasiya edirlər.
Sərgi Heydər Əliyev Fondu, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Səfirliyi və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin dəstəyi ilə təşkil olunub. Sərginin kuratorları Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova, “Azərxalça” ASC-nin sədri Emin Məmmədovdur. Ekspozisiyanı Heydər Əliyev Fondu, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi və Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin kolleksiyasından eksponatlar təşkil edir.

The State Russian Museum, Marble Palace, St Petersburg welcomes all-comers to the exhibition Seven Beauties, dedicated to the 880th anniversary of the outstanding Azerbaijani poet and philosopher Nizami Ganjavi.
Polad Bulbuloglu, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to Russian Federation, Anar Alakbarov, Assistant to President of the Republic of Azerbaijan and Executive Director of Heydar Aliyev Foundation, and Grigory Goldovksy, Deputy Director for Scientific Work at the State Russian Museum delivered speeches at the opening ceremony. Dr Shirin Melikova, Director of the Azerbaijan National Carpet Museum provided a curatorial tour for the guests.
The exposition presents a synthesis of carpet, jewelry art, artistic metalwork, miniature, contemporary art, theatrical and decorative art, spoken word poetry, classical music, and dance, uniting several historical eras.
Nizami’s poetry has inspired the work of many masters for centuries. The ballet Seven Beauties by the outstanding Azerbaijani composer Gara Garayev is one of the remarkable works that has become classics. The ballet was written based on one of the poems of the famous Khamsa. It was first shown on the stage of the Azerbaijan State Opera and Ballet Theater in 1952.
Literary, musical, and choreographic sources create a special environment within the exhibition space to demonstrate valuable exhibits of arts and crafts.
The exhibition welcomes the viewer with the installation Miniature by the well-known Azerbaijani conceptual artist Rashad Alakbarov created by the shadow painting method based on the 16th-century Tabriz miniature Young Reader.
The project’s concept embraces the unity of perception of visual and sound images. Video installations take the viewer to the poem through the main storyline. Miniature characters from the old handwritten books illustrated in the videos come to life and invite visitors to travel to their enchanted world. Walking through this revived medieval book, among the luxurious decoration of the palace premises, the viewer finds himself in the space of a ballet surrounded by dancing ballerinas, arising from the vast expanses of the Universe like mirages.
The exhibition displays a short film, the international project of spoken word poetry Nizami: Word of Mouth organized by the Heydar Aliyev Foundation and the ICOM Azerbaijan National Committee. More than 150 famous people – art and culture figures from Azerbaijan, Russia, Uzbekistan, Kazakhstan, and Kyrgyzstan recite here fragments from Nizami Ganjavi’s Seven Beauties poem.
The exposition represents exhibits from the collections of the Heydar Aliyev Foundation, the Azerbaijan National Carpet Museum, and the State Museum of Musical Culture of Azerbaijan.
Organizers: Heydar Aliyev Foundation, Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Russian Federation, and the Azerbaijan National Carpet Museum.