Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Rabat xalça sənəti” immersiv sərgisi açılıb
Sərginin açılışında Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva, Bakı Media Mərkəzinin rəhbəri Arzu Əliyeva və ölkəmizdə səfərdə olan Mərakeş Krallığının xanım Şahzadəsi, Rabat Mədəni İrsinin Qorunması Fondunun prezidenti Lalla Hasnaa iştirak ediblər.
Tədbir Heydər Əliyev Fondu, Rabat Mədəni İrsinin Qorunması Fondu, Azərbaycanın Mədəniyyət Nazirliyi, Mərakeş Krallığının ölkəmizdəki səfirliyi, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi, Mərakeş Sənətkarlıq Evi və Mərakeş Milli Muzeylər Fondunun təşkilatçılığı ilə keçirilib.
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Əminə Məlikova xalça sənətinin təkcə Azərbaycan üçün deyil, eyni zamanda, dünya mədəni irsinə böyük töhfə olduğunu deyib. 2016-cı ildən Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə mayın 5-nin ölkəmizdə "Xalçaçı günü" peşə bayramı kimi qeyd edildiyini vurğulayıb. "Azərbaycanın ənənəvi xalçaçılıq sənəti"nin 2010-cu ildə UNESCO-nun Bəşəriyyətin Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edildiyi qonaqların diqqətinə çatdırılıb.
Bədii hissədə “Pəri xanımın sehrli nağılı” animasiya filmi nümayiş olunub, Xalq artisti Faiq Sücəddinovun Xalq rəssamı Eldar Mikayılzadənin sözlərinə bəstələdiyi “Sevərək toxu!” adlı yeni mahnısı ifa edilib.
Sonra sərginin açılışı olub.
Burada Rabat xalçasının möhtəşəmliyi fiziki və rəqəmsal sərgi təcrübəsini birləşdirən immersiv və vizual cəhətdən maraqlı bir ssenari vasitəsilə təqdim edilib. Sərgidə bədii fotolar, qrafik illüstrasiyalar və XX əsrə aid orijinal Rabat xalçası, həmçinin Azərbaycanın XX əsrin əvvəllərində Qazax xalçaçılıq mərkəzinə aid xalça təqdim olunur. Bu eksponatlar iki qədim tekstil ənənəsi arasındakı əlaqəni nümayiş etdirir. Bədii səyahət kimi qurulan sərgi Rabat xalçasının mənşəyini, onun incə toxuculuq texnikalarını və bu ənənənin qorunub saxlanmasında qadın sənətkarların əsas rolunu nümayiş etdirir. Sərgidə, həmçinin müxtəlif kompozisiyalar, muzeydə toxunan xalçalar da təqdim olunur.
Tədbirdə muzeyin Ənənəvi texnologiya şöbəsində toxunan “Nəqşicahan” xalçasının qədim ənənələrə uyğun hanadan kəsimi mərasimi də keçirilib, xalçaçılara həsr edilmiş rəsm əsərlərindən ibarət videoçarx nümayiş olunub.
Sərgi mayın 10-dək davam edəcək.
Daha sonra qonaqlar Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi ilə tanış oldular. Qonaqlara xalqımızın qədim xalçaçılıq sənəti, onun tarixi, adət-ənənəsi haqqında məlumat verildi. Bildirildi ki, muzeyin kolleksiyasının “qızıl fondu”nu Azərbaycanın 7 regionunun xovlu və xovsuz xalça nümunələri təşkil edir.

The Azerbaijan National Carpet Museum Opened the Immersive Exhibition The Art of the Rabat Carpet
The immersive exhibition The Art of the Rabat Carpet is open at the Azerbaijan National Carpet Museum on the occasion of the professional holiday Carpet Weaver’s Day.
Leyla Aliyeva, Vice President of the Heydar Aliyev Foundation, Arzu Aliyeva, Head of the Baku Media Center, and Lalla Hasna, Princess of the Kingdom of Morocco and the President of the Foundation for the Safeguarding of the Cultural Heritage of Rabat, who is on an official visit in Azerbaijan, participated in the event.
The event is organised by the Heydar Aliyev Foundation, the Foundation for the Safeguarding of the Cultural Heritage of Rabat, the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the Embassy of the Kingdom of Morocco in the Republic of Azerbaijan, the Azerbaijan National Carpet Museum, the House of Morocco Handicrafts and the National Foundation of Museums of Morocco.
Amina Melikova, Director of the ANCM, said in her speech that carpet art is a great contribution not only to Azerbaijani, but also to cultural heritage of the world. She emphasized that since 2016, May 5 is celebrated as the Carpet Weaver’s Day in accordance with the Decree signed by President Ilham Aliyev. She also noted that the traditional Azerbaijani carpet art was included within the UNESCO's Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity in 2010.
The artistic part of the event featured the presentation of the animated film Pari Khanum’s Magic Carpets Tale and the newly composed song Weave with Love! (lyrics by People’s Artist Eldar Mikayilzade, music by People’s Artist and composer Faig Sujaddinov) performed by singer Zabita Aliyeva.
Then the exhibition opened.
The exhibition presented the beauty of the Rabat carpet through an immersive narrative with thrilling visuals that brought together physical and digital methods of display. Fine-art photographs, graphic illustrations and the authentic 20th-century Rabat carpet together with the early 20th-century Azerbaijani carpet representing the Gazakh carpet school were also on display. These exhibits reflect link between two ancient textile traditions. Designed as a living narrative journey, the exhibition traces the origins of the Rabat carpet, its meticulous fabrication techniques, and the central role of women artisans in its preservation and transmission.
In addition, the event showcased the composition Muse by Honoured Cultural Worker, artistic puppet master Elmira Abbasli, carpets woven in the museum within the framework of the Revival of Azerbaijani Carpet Weaving Art: Originality and Innovation project and the painting Carpet Weavers by People’s Artist Khalida Safarova.
The event also included the traditional cutting ceremony of the Nagshijahan carpet off the loom in accordance with ancient traditions. The carpet was woven in the museum’s Traditional Technologies Department. A video featuring paintings dedicated to carpet weavers was also presented.
Next, the guests got acquainted with the Azerbaijan National Carpet Museum. They were told in detail about ancient Azerbaijani carpet art, its history and traditions.