Noyabrın 16-da Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində Azərbaycanın ənənəvi xalçaçılıq sənətinin UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilməsinin on birinci ili münasibətilə tədbir keçirilib.
Noyabrın 16-da Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində Azərbaycanın ənənəvi xalçaçılıq sənətinin UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilməsinin on birinci ili və görkəmli alim, Xalq rəssamı Lətif Kərimovun 115 illik yubileyi münasibətilə tədbir keçirilib.
Tədbiri açan Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova bu qədim milli sənətin dünya miqyasında tanınması kimi mühüm hadisənin Azərbaycanın mədəniyyət və incəsənətinin təbliğində misilsiz xidmətləri olan Prezident İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESCO və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyevanın dəstəyi ilə baş tutduğunu vurğulayıb. O, rəhbərlik etdiyi muzeyin xalçaçılıq sənətinin inkişafı, qədim xalçatoxuma texnikalarının dirçəldilməsi, onların əsasında milli və ümumbəşəri əhəmiyyətli xalça nümunələrinin yaradılması istiqamətində yeni-yeni layihələr reallaşdırdığını bildirib.
Əməkdar incəsənət xadimi, sənətşünaslıq üzrə elmlər doktoru, professor Kubra Əliyeva, Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının professoru, Əməkdar rəssam Məmmədhüseyn Hüseynov, Şuşa rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Vüsalə Fətəliyeva çıxış edərək görkəmli alim Lətif Kərimovun həyat və yaradıcılığı, Azərbaycan xalça sənətinin inkişafında misilsiz xidmətlərindən danışıblar.
Tədbirdə muzeyin Ənənəvi texnologiya şöbəsində ilk dəfə xovlu və bütün xovsuz xalçatoxuma texnikalarını tətbiq etməklə toxunan unikal “Narlı” xalçasının, həmçinin “Sor-sor” xalçasının və çiyi palazın təntənəli şəkildə qədim ənənələrə uyğun dəzgahdan kəsimi həyata keçirilib.
Toxucudan yüksək peşəkarlıq tələb edən “Narlı” xalçası 8 ay müddətində toxunub. Bu nadir sənət əsərinin yerliyində bərəkət, cənnət meyvəsi və uzun ömürlülük rəmzi olan nar ağacı verilib. Ağacdakı hər nar müxtəlif xovsuz xalça texnologiyasında toxunub və onun üzərindəki naxış həmin texnikalar üçün səciyyəvidir. Belə ki, narlar palaz, çiyi-palaz, kilim, qədirqə, ladı, şəddə, vərni, zili və sumax, nar gülləri – xovlu, ağacın gövdəsi – zili texnikasında işlənilib.
Ənənəvi texnologiya şöbəsinin fəaliyyətinin istiqamətlərindən biri də muzeyin kolleksiyasında qorunan nadir eksponatların replikalarının hazırlanmasıdır. Tədbirdə kəsimi həyata keçirilən belə nümunələrdən biri italiyalı xalça kolleksioneri Erminio Bottininin 2020-ci ildə muzeyimizə hədiyyə etdiyi, 1811-ci ildə Şirvanda toxunmuş məşhur “Sor-sor” namazlıq xalçasının replikasıdır. Mükəmməl kompozisiya quruluşu, orijinal nümunə ilə eynilik təşkil edən rəngləri, ahəngdarlığı ilə gözoxşayan xalça 3 ay müddətində toxunub.
Qədim rəngləri ənənələrə uyğun şəkildə təqdim olunan digər sənət nümunəsi isə çiyi palazdır. Çiyi adlanan palazlar orijinal və mürəkkəb hazırlanma texnikasına malikdir. Belə ki, sadə palazın toxunması zamanı arğaca müəyyən ardıcıllıqla naxış əmələ gətirən rəngli sapla kiçik həndəsi ornamentlər əlavə edilir. Yaşayış yerlərində çiyi palazdan əsasən divar bəzəyi, pərdə və örtük kimi istifadə olunub.
Qeyd edək ki, tədbirdə vokalist Çinarə Məlikzadənin ifasında mahnı səslənib, həmçinin Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin 2 nömrəli Uşaq Gənclər İnkişaf Mərkəzinin ansamblı bir neçə rəqs nömrəsi ilə çıxış edib.

16 ноября в Азербайджанском национальном музее ковра состоялось мероприятие по случаю 11-й годовщины включения азербайджанского коврового искусства в Репрезентативный список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО
16 ноября в Азербайджанском национальном музее ковра состоялось мероприятие по случаю 11-й годовщины включения азербайджанского коврового искусства в Репрезентативный список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО и 115-летия выдающегося ученого, народного художника Лятифа Керимова.
Директор АНМК Ширин Меликова отметила, что столь важное событие, как признание этого древнего национального искусства в мировом масштабе, состоялось при поддержке Президента Ильхама Алиева и Первого вице-президента, президента Фонда Гейдара Алиева, Посла доброй воли ЮНЕСКО и ИСЕСКО Мехрибан Алиевой. Директор также отметила, что руководимый ею музей реализует всё новые проекты, направленные на развитие искусства ковроткачества, возрождение древних техник ковроткачества и создание с их помощью образцов ковроткачества, имеющих как национальное, так и общемировое значение.
На мероприятии выступили Заслуженный деятель искусства, доктор искусствоведения, профессор Кюбра Алиева, профессор Азербайджанской государственной академии художеств, Заслуженный художник Мамедгусейн Гусейнов, заместитель Главы исполнительной власти Шушинского района Вусаля Фаталиева. Они рассказали о жизни и творчестве выдающегося ученого Лятифа Керимова, отметили его неоценимые заслуги в деле развития азербайджанского коврового искусства.
В рамках мероприятия состоялась торжественная, в соответствии с древними традициями, церемония срезания со станка ковра «Нарлы» («Гранатовый»), при изготовлении которого впервые было использовано сочетание ворсовой техники со всеми видами безворсовых техник сразу, ковра «Сор-сор» и чийи-паласа, сотканных сотрудниками отдела традиционных технологий музея .
Ковер «Нарлы» («Гранатовый»), потребовавший от ткачих высочайшего профессионализма, был соткан за 8 месяцев. На ковре изображено гранатовое дерево - символ благополучия, райского плода и долголетия. Плоды граната на дереве сотканы в различных техниках безворсового ткачества с присущими им рисунками переплетения на поверхности. Так, плоды граната сотканы в техниках безворсового ткачества - палас, чийи-палас, килим, гедирге, лады, шедде, верни, зили и сумах, цветы граната вытканы ворсовым методом, а ствол дерева - в технике зили.
Одним из направлений деятельности отдела традиционных технологий является изготовление реплик редких экспонатов, хранящихся в коллекции музея. Одним из таких образцов, срезанных со станка на мероприятии, стала реплика знаменитого молитвенного ковра «Сор-сор», сотканного в Ширване в 1811 году и подаренного нашему музею в 2020 году итальянским коллекционером ковров Эрминио Боттини. Работа над этим ковром, обладающим идеальной композиционной структурой и идентичным оригиналу колоритом, отличающимся эффектной гармонией красок, заняла три месяца.
Еще одним образцом искусства, яркие узоры которого будут представлены публике в соответствии с традициями, является чийи-палас. Паласы такого вида отличаются оригинальной, довольно сложной техникой изготовления: к нитям утка и основы в определенной последовательности добавляют третью, узорообразующую нить, которая создает мелкие цветные геометрические орнаменты. Чийи-паласы использовались обычно в качестве настенных драпировок, занавесей и покрывал.
Отметим, что на мероприятии прозвучала песня в исполнении вокалистки Чинары Меликзаде, а ансамбль Центра развития детей и молодежи №2 Министерства образования Азербайджанской Республики выступил с танцами.