Zəfər Gününə həsr olunmuş tədbir
Tədbirdə “Qarabağın xalça xəritəsi” layihəsi çərçivəsində toxunan “Zəfər” xalçasının təntənəli şəkildə qədim ənənələrə uyğun dəzgahdan kəsimi mərasimi və Əməkdar rəssam Adil Şıxəliyevin müəllifi olduğu “Şuşa” adlı qobelenin təqdimatı baş tutacaq.
Qeyd edək ki, 44 günlük Vətən müharibəsi günlərində muzeyimiz Qarabağ xalçalarının təbliği məqsədilə interaktiv “Qarabağın xalça xəritəsi”ni tərtib etdi. Xəritədə Qarabağın hər bölgəsinin ən məşhur xalça fraqmentləri ağ-qara rənglərdə verildi. Şanlı ordumuz torpaqlarımızı azad etdikcə “Qarabağın xalça xəritəsi”ndə həmin bölgəyə aid xalça fraqmentləri al-əlvan rənglərə boyandı. Qələbədən sonra bu xəritə əsasında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyev başda olmaqla müzəffər ordumuzun qalibiyyətinə həsr olunan “Zəfər” xalçası ilmələrə köçürüldü.
Xalçada Cəbrayılın “Xanlıq”, Qubadlının “Qubadlı”, Füzulinin “Bəhmənli”, Şuşanın “Ləmpə”, Laçının “Qasımuşağı”, Ağdamın “Şabalıd-buta”, Xocavəndin “Açma-yumma” və Tərtərin “Çələbi” xalçaları, Zəngilanın məşhur kilimi, Kəlbəcərin zilisi özünəməxsus rənglərlə təsvir olunub. Həmçinin bu unikal sənət nümunəsində dövlət başçısının “Qarabağ Azərbaycandır!” şüarını, xalqımızın birliyini, qələbə əhval-ruhiyyəsini simvolizə edən naxışlar yer alıb.
“Zəfər” xalçası ideyası, eskizin hazırlanması və toxunması Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin kollektivi tərəfindən həyata keçirilib. Xalça muzeyin Ənənəvi texnologiya şöbəsində 48 müxtəlif rəngli yun iplərdən istifadə olunmaqla üç ay ərzində toxunulub.
Tədbirdə təqdim ediləcək Əməkdar rəssam Adil Şıxəliyevin müəllifi olduğu 3 hissədən ibarət “Şuşa” qobeleninin mərkəzi hissəsində Qarabağın sənət beşiyi olan Şuşanın işğaldan öncəki təsviri, heyrətamiz görüntüsü, bir tərəfində onun azadlığı uğrunda aparılan döyüşlər, od-alov, digər tərəfində isə qələbədən sonrakı aydın səmalı, firavan, azad Şuşa, onun ruhunun geri dönüşü öz əksini tapıb.
II Qarabağ müharibəsi iştirakçılarının, qazilərin və onların övladlarının iştirakı ilə keçiriləcək tədbirdə dahi şair Nizami Gəncəvinin 880 illik yubileyi münasibətilə kölgə teatrı janrında “Fitnə” tamaşası da nümayiş etdiriləcək. Tamaşa muzeyin Uşaq şöbəsinin əməkdaşları tərəfindən hazırlanıb.

The event dedicated to Victory Day
The Azerbaijan National Carpet Museum hosts the presentation of the Zafar (Victory) carpet on November 5, 2021.
This carpet, a part of the Carpet Map of Karabakh project will be solemnly cut off the loom in accordance with the ancient traditions. The event also includes the presentation of the Shusha tapestry by Adil Shikhaliyev, Honored Artist of Azerbaijan.
The starting point of the project was the museum’s interactive Carpet Map of Karabakh designed during the 44-day Patriotic War and aimed to promote Karabakh carpets. Initially, the map consisted of popular carpet fragments from every district of Karabakh, though colored only in black and white. As our Glorious Army was liberating our lands, the fragments of the Carpet Map of Karabakh gained their original bright colors characteristic to each district. After the Victory, the map formed the sketch and was later transferred into the Zafar (Victory) carpet, dedicated to the victorious Azerbaijani Army under the command of Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief.
Zafar (Victory) carpet depicts fragments from the carpets Khanlig (Jabrayil), Gubadli (Gubadli), Bahmanli (Fuzuli), Lampa (Shusha), Gasimushagi (Lachin), Shabalid-Buta (Aghdam), Achma-Yumma (Khojavend), Chelebi (Tartar), kilim from Zangilan, and zili from Kalbajar.
This work of art displays the President’s famous quote Karabakh Is Azerbaijan! which became a slogan and the patterns symbolizing the unity of our people and the spirit of victory.
The idea, sketch, and weaving process of the Zafar (Victory) carpet were implemented by the ANCM team. The carpet was woven from 48 different colored woolen threads in the Museum’s Traditional Technologies Department in three months.
The central part of the tapestry triptych Shusha by Adil Shikhaliyev pictures Shusha, the cradle of Karabakh art before the occupation, its fascinating panorama. One of the side parts portrays the fire and the battles fought to liberate Shusha, the other side depicts liberated Shusha under a clear sky, full of peaceful prosperity, which has regained its true spirit.
The event will be attended by the Second Karabakh War veterans and their children. The program also includes the Fitna shadow puppet theatre performance on the occasion of the 880th anniversary of genius poet Nizami Ganjavi.