Noyabrın 13-dən Rusiyanın Sankt-Peterburq şəhərində Dövlət Ermitajında “Görünməyən incəsənət. İmkan sərhədlərini genişləndirərək” adlı inklüziv sərgi öz qapılarını ictimaiyyətə açacaq.
Layihə Dövlət Ermitajı və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin təşkilatçılığı, “Cartier” fransız Zərgərlik-Saat Evinin dəstəyi ilə keçirilir.
Sərgi görmə imkanları məhdud insanlar üçün sənət əsərlərinin replikalarının yaradılması sahəsində uzun illər aparılan tədqiqatların nəticələri əsasında ərsəyə gəlib. Belə ki, muzey ziyarətçiləri taktil üsulla dünya mədəni irs nümunələri ilə yeni tərzdə, yaxından tanış olacaqlar.
Sərgidə Dövlət Ermitajında qorunub saxlanılan dünyanın ən qədim xalçası hesab edilən “Pazırıq” xalçasının Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin Ənənəvi texnologiya şöbəsində toxunan inklüziv fraqmentləri təqdim olunacaq. Görmə imkanları məhdud şəxslər fraqmentlərə toxunmaqla onu təsəvvürlərində canlandıra biləcək, ornamentlərinin formasını hiss edəcəklər.
Sərgidə “Pazırıq” kurqanında tapılmış keçə məmulatlarının relyefli replikaları, Pəncikəndin məşhur freskaları əsasında hazırlanmış barelyeflər və onların animasiya edilmiş süjetləri, Rembrandtın “Gözlərinə kölgə salınmış avtoportret” əsərinin relyef modeli və s. nümayiş etdiriləcək.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin inklüziv layihəsinin dünya şöhrətli muzeydə tətbiqinə 2020-ci ildə Dövlət Ermitajı ilə imzalanan əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu əsasında başlanılıb.

The inclusive exhibition Unseen Art: Pushing the Boundaries of Potential opens at the State Hermitage Museum in Saint Petersburg!
The project is organized by the State Hermitage Museum and the Azerbaijan National Carpet Museum within the support of Jewelry and Watch House of Cartier.​
This exhibition is the result of many years of research on creating replicas of artworks for individuals with visual disabilities. The museum visitors will be able to explore world art heritage through a tactile display.
The exhibition presents the inclusive fragments of the Pazyryk carpet, the oldest carpet in the world preserved in the State Hermitage Museum, newly woven by the Traditional Technologies Department of the Azerbaijan National Carpet Museum. The project makes it possible for visitors with visual impairments to experience a variety of techniques and feel the ornaments’ shapes.​
The exhibition also displays relief replicas of felt products found in the Pazyryk burial mound, bas-reliefs designed based on the famous Panjakent murals and their animated narratives, a relief model of Rembrandt's painting Self-Portrait with Shaded Eyes, and much more.
The ANCM's inclusive project in the State Hermitage Museum is part of the Memorandum of Understanding and Cooperation signed between the two museums in 2020.