Noyabrın 12-də Dövlət Ermitajının Baş qərarqah binasında “Görünməyən incəsənət. İmkan sərhədlərini genişləndirərək” («Незримое искусство. Расширяя границы возможного») adlı inklüziv sərginin açılışı keçirildi.
Noyabrın 12-də Dövlət Ermitajının Baş qərarqah binasında “Görünməyən incəsənət. İmkan sərhədlərini genişləndirərək” («Незримое искусство. Расширяя границы возможного») adlı inklüziv sərginin açılışı keçirildi. Layihə Dövlət Ermitajı və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin təşkilatçılığı, “Cartier” fransız Zərgərlik-Saat Evinin dəstəyi ilə keçirilir.
Əsasən görmə qabiliyyəti məhdud insanlar üçün nəzərdə tutulmuş bu inklüziv layihənin muzey təcrübəsində tətbiq olunan bir sıra yenilikləri bütün kateqoriyalı ziyarətçilər üçün də maraqlı olacaq. Belə ki, artıq muzeydə eksponatla tamaşaçı arasındakı “Əllərinizlə toxunmayın!” qadağasına əsaslanan mane aradan qaldırılır. Vizual təəssüratları taktil üsulla tamamlamaq üçün bu eksponatlara əllə toxunmaq olar və lazımdır (pandemiya ilə bağlı tələbləri nəzərə alaraq ziyarətçilər birdəfəlik əlcəklərlə təmin olunur).
Sərgidə Leyden kolleksiyasında (ABŞ) qorunub-saxlanılan Rembrandtın “Gözlərinə kölgə salınmış avtoportret” əsərinin relyef modeli təqdim olunur. Model ilk dəfə 2018-ci ildə Ermitajda “Rembrandt və Vermeer epoxası. Leyden kolleksiyasının şedevrləri” sərgisində ictimaiyyətə təqdim olunmuşdur. Sərginin digər bölməsi Ermitajda qorunub-saxlanılan Pəncikəndin məşhur freskalarına həsr olunub. Belə ki, inklüziv sərgi üçün bu freskalar əsasında hazırlanmış taktil barelyeflər və onların animasiya edilmiş süjetləri hazırlanıb.
Layihənin mühüm hissəsini Altayda “Pazırıq” kurqanından tapılmış tekstil fraqmentlərinin xalçaçılıq texnikalarında hazırlanması oldu. Eksponatların bir hissəsi – yurta üçün keçə örtüyü fraqmentinin replikası Sankt-Peterburq mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanıb. Layihənin digər hissə isə – dünyanın ən qədim xovlu xalçası hesab edilən “Pazırıq” xalçasının taktil fraqmentləri Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi ilə əməkdaşlıq nəticəsində yaradılıb.
Tədbirdə ölkəmizi Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova və Azərbaycan Respublikasının Sankt-Peterburqdakı baş konsulu Sultan Qasımov təmsil ediblər. Sərginin açılışı pandemiya ilə əlaqədar olaraq onlayn şəkildə baş tutmuşdur.
Sərgini açarkən Dövlət Ermitajın direktoru Mixail Piotrovski layihə haqqında məlumat vermiş, əməkdaşlığa görə AMXM-nə təşəkkürünü bildirmiş və sərgidə nümayiş olunan eksponatlardan biri – Pazırıq kurqanındakı yurta örtüyünün atlı və ilahi təsviri olan keçə fraqmentinin taktil nümunəsini Bakı muzeyinə hədiyyə etmişdir. Bütün eksponatların mobilliyini qeyd edən M.Piotrovski onların yaxın gələcəkdə bu muzeyin artıq ənənəsinə çevrilmiş Ermitaj Günlərində dünyanın bir sıra ölkələrində nümayiş etdiriləcəyini bildirib.
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova sərginin açılışında çıxış edərkən qeyd edib ki, 2019-cu ildə AMXM təqdim etdiyi görmə qabiliyyəti məhdud insanlar üçün nəzərdə tutulmuş “Sərhədsiz muzey” layihəsi Azərbaycanın muzey işində inklüziv istiqamətdə inkişafın flaqmanına çevrilib. O, bildirib ki, AMXM-nin eksperimental laboratoriyasının mütəxəssisləri əsas kimi özündə xovlu və xovsuz toxumanı birləşdirən qədim texnologiyanı istifadə ediblər. Bu texnologiya əsasında bir neçə il əvvəl taktil təəsürat üçün əlçatan olan relyef replikalarının yaradılması işlənib hazırlanmışdır. 2019-cu ildə bu layihənin təqdimatında UNESCO proqramı çərçivəsində Bakıya ustad dərslər keçirtmək üçün gəlmiş Dövlət Ermitajının Qiymətli və arxeoloji metalların elmi bərpası laboratoriyasının rəhbəri İqor Malkiel də iştirak etmişdir. O, bu layihədən ilhamlanıb, öz muzeyində bu barədə danışmış, bunun sayəsində parlaq nəticələnən bu əməkdaşlıq yaranmışdır. İ.Malkiel Ermitajın bu layihəsinin kuratorudur. Ermitajın laboratoriyasında Pazırıq xalçası üçün rəng şkalası hazırlanmış, AMXM-nın laboratoriyasında isə müəyyən çalarda yun seçilmiş və iplər təbii boyalarla boyanmışdır. Bundan sonra AMXM-nin Ənənəvi texnologiya şöbəsində fraqmentlərin çeşniləri yaradılmış və onların əsasında məşhur Ermitaj eksponatının taktil replikaları toxunmuşdur.
“Cartier” fransız Zərgərlik-Saat Evinin Rusiya və MDB ölkələrində marketinq və kommunikasiya üzrə direktoru Sergey Vladimiroviç Xiruntsev çıxışında qeyd etdi: “Biz şadıq ki, Dövlət Ermitajı insanların fiziki vəziyyətindən asılı olmayaraq dünya incəsənəti şedevrlərinin onlar üçün əlçatan olmasını təmin etmək imkanlarını axtarmaqda davam edir. Və bu, Cartier evinin dəyərlərinə və öhdəliklərinə tamamilə uyğundur. Bu təşəbbüsün bir hissəsi olmaq bizim üçün misilsizdir”.

On November 12, the State Hermitage Museum, General Staff Building in Saint Petersburg hosted the opening of the exhibition Unseen Art: Pushing the Boundaries of Potential.
On November 12, the State Hermitage Museum, General Staff Building in Saint Petersburg hosted the opening of the exhibition Unseen Art: Pushing the Boundaries of Potential. The project is organized by the State Hermitage Museum and the Azerbaijan National Carpet Museum within the support of Jewelry and Watch House of Cartier.
This innovative project primarily designed for individuals with visual disabilities removes the barrier between a visitor and an exhibit.
One part of the exhibition displays the relief model of Rembrandt's painting Self-Portrait with Shaded Eyes, preserved in the Leiden Collection (USA) and presented to the public for the first time in Hermitage in 2018 at the exhibition The Age of Rembrandt and Vermeer. Masterpieces from The Leiden Collection. Another part of the exhibition dedicated to the famous Panjakent murals preserved in Hermitage showcases the tactile bas-reliefs and their animated narratives designed based on these murals.
A significant part of the project is the newly woven replicas of textile fragments found in the Pazyryk burial mound, Altai. These are the innovative replicas of the felt fragment of a cover for yurt made by the specialists from Saint Petersburg and the pile fragments of the Pazyryk carpet woven by the Azerbaijan National Carpet Museum (ANCM).
Dr Shirin Melikova, Director of the Azerbaijan National Carpet Museum, and Sultan Gasimov, General Counsel of the Republic of Azerbaijan in Saint Petersburg represented our country at the event. The opening ceremony of the exhibition was held online.
Opening the event, Mikhail Piotrovsky, Director of the State Hermitage Museum spoke about the project, thanked the ANCM for cooperation, and presented to the museum one of the exhibits displayed at the exhibition - the tactile felt fragment depicting a rider and a deity. M. Piotrovsky noted the portability of the exhibits and said that they will be demonstrated in a number of countries in the near future during the Hermitage Days.
During her speech, Dr. Melikova mentioned the ANCM’s innovative project Museum Without Borders designed for individuals with visual disabilities and adapted to the ANCM’s permanent exhibition in 2019. She highlighted that the specialists of the ANCM's experimental laboratory developed the ancient technique that combines the pile and flat-woven techniques. Such an interactive and tactile display allows visitors to explore carpets and experience the techniques.
Igor Malkiel, Head of the Laboratory for Scientific Restoration of Precious Metals of the State Hermitage visited Baku back then to facilitate masterclasses on the conservation of jewelry within the framework of the UNESCO program. Inspired by the ANCM’s inclusive project, he shared it with the Hermitage Museum, which lead to the start of cooperation between the two museums. The laboratory of the Hermitage developed a color scale for the Pazyryk carpet, while the ANCM laboratory selected wool shades and manually colored the yarn with natural dyes. Following the ANCM designed sketches and weaved the fragments of the famous Hermitage exhibit.
Sergey Khiruntsev, Marketing and Communication Director Cartier Russia and CIS said in his speech: “We are happy that the State Hermitage Museum continues to seek opportunities to ensure equal access to the masterpieces of world art for all and this is absolutely consonant with the values and commitments of the House of Cartier. It is invaluable for us to be a part of this initiative.”